29.04.2019 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 29 kwietnia 2019 r., sygn. I FZ 19/19

Odrzucenie skargi

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Sylwester Marciniak, po rozpoznaniu w dniu 29 kwietnia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia D. Sp. z.o.o. z siedzibą w S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 3 września 2018 r. sygn. akt I SA/Gd 1751/17 odrzucające skargę D. Sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. z dnia 16 marca 2017 r. nr (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik i listopad 2013 r., postanawia uchylić zaskarżone postanowienie w całości.

Uzasadnienie

I FZ 19/19

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 3 września 2018 r., sygn. akt I SA/Gd 1751/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (dalej: sąd pierwszej instancji) odrzucił skargę D. Spółki z o.o. w S. (dalej: skarżąca lub spółka) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. z dnia 16 marca 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik i listopad 2013 r.

W uzasadnieniu postanowienia sąd pierwszej instancji wskazał, że po utrzymaniu w mocy postanowienia referendarza sądowego o pozostawieniu bez rozpoznania wniosku spółki o przyznanie prawa pomocy Przewodniczący Wydziału wezwał skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 2 668 zł w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, z pouczeniem, że nieuiszczenie wpisu w terminie spowoduje odrzucenie skargi. W odpowiedzi na wezwanie skarżąca ponownie wystąpiła z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy, wpis nie został natomiast uiszczony w zakreślonym terminie. W związku z tym sąd stwierdził, że zaszły przesłanki do odrzucenia skargi na podstawie art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm., dalej: p.p.s.a.). Sąd podkreślił, że złożenie ponownego wniosku o przyznanie prawa pomocy wywołuje skutek od jego wniesienia, a więc nie obejmuje zwolnienia od kosztów sądowych, które skarżąca miała obowiązek uiścić przed jego złożeniem. Złożenie kolejnego wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych, nawet dokonane w terminie określonym w ponownym wezwaniu, nie może zatem uchylić skutków prawomocności wydanego bezpośrednio wcześniej rozstrzygnięcia i tym samym nie ma wpływu na bieg terminu do uiszczenia wpisu od skargi. Sąd zaznaczył, że upływ terminu wyznaczonego do uiszczenia wpisu obligował sąd do odrzucenia skargi. Odmienne działanie sądu mogłoby doprowadzić do uniemożliwienia prowadzenia postępowania wskutek rozpoznawania kolejnych wniosków o przyznanie prawa pomocy, co niewątpliwie skutkowałoby niezasadnym wydłużeniem postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty