25.09.2018

Wyrok NSA z dnia 25 września 2018 r., sygn. I OSK 1014/18

Dostęp do informacji publicznej

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędziowie: sędzia NSA Marek Stojanowski sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 25 września 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 grudnia 2017 r. sygn. akt II SAB/Wa 293/17 w sprawie ze skargi A. S. na bezczynność Ministra Sprawiedliwości w przedmiocie dostępu do informacji publicznej 1. uchyla zaskarżony wyrok i umarza postępowanie w zakresie zobowiązania organu do załatwienia wniosku skarżącego z dnia 17 marca 2017 roku, 2. stwierdza, że bezczynność organu miała miejsce bez rażącego naruszenia prawa.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 grudnia 2017r. sygn. akt II SAB/Wa 293/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. S. na bezczynność Ministra Sprawiedliwości w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 17 marca 2017r. o udostępnienie informacji publicznej.

Wspomniany wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

A. S. w dniu 31 maja 2017r. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Ministra Sprawiedliwości w zakresie udostępnienia informacji publicznej, wyjaśniając, że po złożeniu wniosku otrzymał pismo Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 10 kwietnia 2017r. nr [...], w którym organ zobowiązał się do udzielenia informacji publicznej do dnia 12 maja 2017r. Tymczasem organ do dnia 30 maja 2017r. nie wywiązał się z obowiązku ustawowego, co narusza art. 61 Konstytucji RP i przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznych. Nadto skarżący dodał, że nie istnieje możliwość porozumienia, skomunikowania się nie tylko z organem, ale w ogóle z kimkolwiek w Ministerstwie Sprawiedliwości i Prokuraturze Krajowej w jakiejkolwiek sprawie.

W odpowiedzi na skargę Minister Sprawiedliwości wniósł o jej oddalenie i wskazał, że skarżący kieruje do organu wiele różnych pism, przy czym zazwyczaj każda odpowiedź organu jest kwestionowana i powoduje wysyłanie przez skarżącego pytań uzupełniających, a taka sytuacja miała miejsce w niniejszej sprawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne