Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2018 r., sygn. II OSK 2548/17
Realizacja małej elektrowni wodnej w żaden sposób nie mieści się w ustawowym „powszechnym" korzystaniu z wód, zamierzenie nie służy bowiem do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, a nadto wymaga stosowania specjalnych urządzeń technicznych, co a limine ten sposób korzystania z wód wyklucza. Zgodnie z art. 37 pkt 5 p.w. korzystanie z wód do celów energetycznych zaliczono do szczególnego korzystania z wód. Zamierzenie to wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Teza od Redakcji
Dnia 12 kwietnia 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędziowie sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak sędzia del. NSA Jerzy Solarski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2018 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 czerwca 2017 r. sygn. akt IV SA/Po 215/17 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu do zgłoszenia w sprawie zamiaru realizacji małej elektrowni wodnej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 czerwca 2017 r. sygn. IV SA/Po 215/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej: "WSA"), oddalił skargę M. S. (dalej: "Skarżący") na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu (dalej: "Dyrektor") z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w sprawie zamiaru realizacji małej elektrowni wodnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty