Wyrok NSA z dnia 11 maja 2018 r., sygn. I OSK 1522/16
Nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędzia del. WSA Rafał Wolnik (spr.) Protokolant asystent sędziego Katarzyna Kudrzycka po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 16 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Lu 272/15 w sprawie ze skargi W. M. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty zwaloryzowanego odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 grudnia 2015 r., sygn. akt II SA/Lu 272/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi W. M. na decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...], w przedmiocie odmowy wypłaty zwaloryzowanego odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość, oddalił skargę.
W uzasadnieniu powyższego wyroku zawarto następujące ustalenia faktyczne:
Zaskarżoną do Sądu pierwszej instancji decyzją, Wojewoda Lubelski utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] października 2014 r., nr [...], orzekającą o odmowie wypłaty zwaloryzowanego odszkodowania za nieruchomość położoną w [...] przy ul. [...], wywłaszczoną orzeczeniem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z dnia [...] maja 1953 r., znak: [...].
W uzasadnieniu tej decyzji Wojewoda wyjaśnił, że w świetle prawidłowych ustaleń organu pierwszej instancji, orzeczenie o wywłaszczeniu nieruchomości z dnia [...] maja 1953 r. zostało wywieszone na tablicy ogłoszeń w gmachu Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w okresie od dnia [...] maja 1953 r. do dnia [...] czerwca 1953 r. W terminie tym osoby uprawnione nie złożyły odwołania od tego orzeczenia i stało się ono ostateczne w dniu [...] czerwca 1953 r. Organ podkreślił, że ten sposób doręczenia był zgodny z obowiązującym wówczas przepisem art. 24 ust. 1 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. nr 4, poz. 31), zwanego dalej dekretem, który przewidywał, że w przypadku gdy postępowanie wywłaszczeniowe wszczęte na podstawie jednego wniosku, dotyczyło większej liczby właścicieli, zawiadomienia mogły być dokonane za pomocą obwieszczeń wywieszonych na tablicy ogłoszeń prezydiów właściwych rad narodowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty