11.01.2018

Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2018 r., sygn. I OSK 435/16

W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz w doktrynie przyjmuje się, iż po złożeniu podania o wznowienie postępowania, organ podejmuje określone czynności proceduralne mające na celu ustalenie wyżej opisanych okoliczności formalnych, niemniej jednak nie są one podejmowane w ramach postępowania administracyjnego. Nie są one czynnościami procesowymi, lecz mają charakter wewnętrzny.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak Protokolant asystent sędziego Inesa Wyrębkowska po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 511/15 w sprawie ze skargi K. J. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania administracyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę K. J. na sprecyzowane w sentencji postanowienie Komendanta Głównego Policji i uchylił je oraz utrzymane nim w mocy postanowienie [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji.

W uzasadnieniu tegoż wyroku Sąd I instancji wskazał, że zaskarżonym postanowieniem, zapadłym po rozpatrzeniu zażalenia K. J. na postanowienie z dnia [...] listopada 2014 r. odmawiające wznowienia postępowania w sprawie wydania zaświadczenia potwierdzającego pełnienie przez żalącego się służby w latach 1988 - 2005 w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury policyjnej zakończonego postanowieniem [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] września 2009 r., utrzymano je w mocy. Organ I instancji w uzasadnieniu swej decyzji podał, iż K. J. w dniu 9 czerwca 2014 r. złożył wniosek o wznowienie tegoż postępowania, powołując się na art. 145a K.p.a. i wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 maja 2014 r., sygn. akt U 12/13 (OTK-A z 2014 r., poz. 736). Jednak w jego ocenie już z treści wniosku wynika oczywistość braku podstawy wznowienia postępowania. Sprawa była kilkakrotnie rozpatrywana, a strona obecnie nie przedstawiła nowych dowodów, które mogłyby być powodem wydania zaświadczenia żądanej treści. Dlatego na zasadzie art. 149 § 3 w związku z art. 157 § 1 K.p.a. orzekł jak w osnowie. Utrzymując w mocy to postanowienie, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 127 § 2 K.p.a., organ odwoławczy w motywach zaskarżonego postanowienia wpierw podał reguły rządzące nadzwyczajnymi trybami wzruszania decyzji (postanowień) ostatecznych i przytoczył brzmienie stosownych przepisów. Dalej wyjaśnił, iż postępowanie w przedmiocie zaświadczeń uregulowane jest w Dziale VII K.p.a., lecz nie jest postępowaniem administracyjnym opisanym w art. 1 pkt 1 tej ustawy, a jedynie ma charakter administracyjny. Zaświadczenie nie jest też samodzielnym rozstrzygnięciem sprawy administracyjnej. Przepisy tego działu nie zawierają odesłania do odpowiedniego stosowania przepisów o ogólnym jurysdykcyjnym postępowaniu administracyjnym. Zatem organ ten uznał, iż w postępowaniu "zaświadczeniowym" nie ma zastosowania art. 145a K.p.a. Dlatego w jego ocenie odmowa wznowienia postępowania jest zasadna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne