Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 1822/18
Inspekcja sanitarna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 6 lipca 2018 r., sygn. akt III SA/Łd 380/18 w sprawie ze skargi D. B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] w sprawie zakazu wprowadzenia produktu do obrotu oraz nakazu zniszczenia go na koszt strony oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z 6 lipca 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę D B na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi z dnia [..] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie zakazu wprowadzania produktów do obrotu oraz nakazania ich zniszczenia.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi decyzją z [..] marca 2018 r., wydaną na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz.1261, dalej: u.p.i.s.), art. 151 § 1 pkt 1 oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm., dalej: k.p.a.), po rozpatrzeniu odwołania D B od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łodzi z [..] stycznia 2018 r. zakazującej wprowadzania do obrotu produktów zabezpieczonych w sklepach S, S, R, N, , Soraz orzekającej o ich zniszczeniu na koszt strony, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w wyniku działań kontrolnych podjętych 2, 6 i 7 października 2010 r. we wskazanych sklepach, w których działalność gospodarczą prowadził D B, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi zatrzymał zakwestionowane produkty, które przekazano do depozytu Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Próbki przesłano do badań w Narodowym Instytucie Leków w Warszawie. Na podstawie protokołów z badań z 9 i 20 grudnia 2010 r. stwierdzono, że w badanych próbkach produktów zidentyfikowano analogi strukturalne substancji wymienionych w załącznikach do ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. Nr 179, poz. 1485 ze zm., dalej: u.p.n.), wszystkie te substancje wykazują działanie psychoaktywne. W większości produktów stwierdzono obecność wielu niezidentyfikowanych związków stanowiących zanieczyszczenia, które mogą pochodzić zarówno z syntezy substancji aktywnych, jak i z niewłaściwych warunków wytwarzania lub/i przechowywania produktów gotowych. Mogą to być: nieprzereagowane substancje wyjściowe, półprodukty, produkty uboczne, produkty rozkładu, katalizatory, rozpuszczalniki organiczne, zanieczyszczenia pochodzące z niewłaściwej jakości substancji wyjściowych i inne, w tym przypadkowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty