Wyrok NSA z dnia 11 października 2018 r., sygn. II GSK 2759/16
Drogi publiczne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 11 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. j. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 stycznia 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 2285/15 w sprawie ze skargi A. Sp. j. w O. na decyzję Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. Sp. j. w O. na rzecz Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad 1.800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 stycznia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. Spółki jawnej z siedzibą w O. (skarżąca, skarżąca kasacyjnie) na decyzję Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego oddalił skargę w całości.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny, z którego wynikało, że w czasie rutynowego objazdu dróg w dniu [...] stycznia 2015 r. pracownicy GDDKiA stwierdzili, że w pasie drogowym drogi krajowej Nr [...] O. - K. w km [...] strona prawa w O. stoją zespolone dwie tablice reklamowe. Jedna tablica reklamowa o treści "[...]; wraz z szatą graficzną. Druga tablica reklamowa o treści [...], ul. K. K. [...]" wraz z szatą graficzną. Organ zlecił wykonanie operatu pomiarowego celem analizy lokalizacji reklamy w stosunku do granic pasa drogowego.
Zawiadomieniem z dnia [...] marca 2015 r. poinformowano skarżącą o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia i przysługujących w postępowaniu prawach strony. Według operatu wykonanego przez uprawnionego geodetę powierzchnia obu reklam naruszająca pas drogowy w okresie od [...] stycznia 2015 r. do [...] marca 2015 r. włącznie wynosiła [...] m2. Przy czym każda z reklam miała powierzchnię [...] m2. Skarżąca w odpowiedzi potwierdziła zajęcie pasa drogi krajowej nr [...], wskazując, że dokonała tego nieświadomie i zobowiązała się do przesunięcia reklamy tak by ta nie zajmowała terenu zarządzanego przez GDDKiA.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty