26.04.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2018 r., sygn. II GSK 1456/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Marek Sachajko (spr.) Protokolant Marta Woźniak po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 10 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Go 478/15 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od M. B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze 1200 (tysiąc dwieście) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 10 grudnia 2015 r., sygn. akt II SA/Go 478/15, uwzględnił skargę M. B. (dalej: "skarżąca", "strona") i uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...] maja 2015 r. oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Zielonej Górze z dnia [...] lutego 2015 r. o wymierzeniu skarżącej kary pieniężnej w wysokości 12.000 zł z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oraz zasądził na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

Decyzją z dnia [...] lutego 2015 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Zielonej Górze na podstawie art. 6, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 1 i 2 oraz art. 91 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm., zwanej dalej u.g.h.), wymierzył skarżącej karę pieniężną w wysokości 12.000 zł za urządzanie gier na automacie "[...]" nr [...] (numer inwentarzowy [...]) poza kasynem gry tj. w barze "[...]". W uzasadnieniu decyzji organ I instancji powołał się na eksperyment przeprowadzony w toku kontroli, jak również na opinię biegłego sądowego, z której wynika, że gry urządzane na automacie spełniają wymogi z art. 2 ust. 5 u.g.h. Organ I instancji wskazał, że M. B. jest osobą, która spełnia przesłanki urządzającej gry poza kasynem gry w rozumieniu ustawy o grach hazardowych. Tak więc zachowanie strony spełnia przesłanki zawarte w art. 89 ust. 1 pkt 2, a kara pieniężna za ww. zachowanie powinna zostać nałożona na podstawie art. 89 ust. 2 pkt 2 ustawy o grach hazardowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne