08.05.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 maja 2018 r., sygn. II GSK 5392/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń (spr.) Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. Sp. z o.o. we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 14 lipca 2016 r. sygn. akt I SA/Po 102/16 w sprawie ze skargi P. Sp. z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. Sp. z o.o. we W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. 1.800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 lipca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. po rozpoznaniu sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. we W. (skarżąca, spółka, skarżąca kasacyjnie) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddalił skargę.

Wyrok Sądu I instancji zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Naczelnik Urzędu Celnego w L. decyzją z dnia [...] września 2015 r., nr [...], na podstawie art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm. - w skrócie: "O.p."), w związku z art. 2 ust. 3 i 4, art. 3, art. 4 ust. 1 pkt 1a, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 oraz art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 471 - dalej u.g.h.), wymierzył P. Sp. z o.o. z siedzibą we W. karę pieniężną w kwocie 24.000,- zł z tytułu urządzania gier na automatach: Hot Fun o numerach [...] i [...], poza kasynem gry.

Funkcjonariusze celni w dniu 10 lutego 2015 r., w toku czynności kontrolnych przeprowadzonych w G. przy ul. P., w sklepie "K.", ustalili, że znajdują się tam podłączone do sieci elektrycznej i gotowe do gry dwa automaty o nazwie Hot Fun, bez numeru poświadczenia rejestracji. W lokalu tym działalność gospodarczą prowadzi J. D.. Przeprowadzony przez funkcjonariuszy eksperyment potwierdził, że gry oferowane na przedmiotowych automatach są grami na automatach w rozumieniu u.g.h., urządzanymi z naruszeniem przepisów tej ustawy. Na podstawie umowy najmu powierzchni użytkowej nr [...] zawartej w dniu 3 września 2013 r. pomiędzy J. D. firma "K." (wynajmującym) a P. Sp. z o. o. (najemcą) stwierdzono, że właścicielem powyższych automatów do gier jest spółka P.. Przedmiotem umowy było wynajmowanie spółce lub podmiotom przez nią wskazanym części powierzchni użytkowej lokalu - sklepu "K." w G. (tj. powierzchni 3 m2) pod instalację i eksploatację automatów losowych lub innych urządzeń rozrywkowych, w tym automatów do gier w rozumieniu art. 2 ust. 3 - 5 u.g.h. W oparciu o zebrany w sprawie materiał dowodowy (m.in. przeprowadzony przez funkcjonariuszy celnych eksperyment procesowy, przesłuchania świadka M. I. - zatrudnionej w sklepie "K.") stwierdzono, że gry na tych urządzeniach są grami na automatach w myśl art. 2 ust. 3 - 5 u.g.h.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne