12.06.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2018 r., sygn. II GSK 4425/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Sylwester Miziołek (spr.) Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 24 maja 2016 r. sygn. akt II SA/Op 106/16 w sprawie ze skargi J. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od J. T. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. 3.600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 maja 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. oddalił skargę J. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] grudnia 2015 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w dniu 7 października 2014r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w O. przeprowadzili kontrolę w zakresie urządzania i prowadzenia gier na automatach w lokalu S. G. w O. przy ul. [...] nr [...]. W wyniku kontroli stwierdzono, iż w ww. lokalu należącym do firmy R. Spółka z o.o., z siedzibą we W. (pl. [...]) znajduje się, między innymi, automat o nazwie Hot Spot nr [...], umieszczony w lokalu na podstawie umowy najmu z dnia 23 maja 2014 r. Przeprowadzone przez kontrolujących gry demonstracyjne wskazały, że miały one charakter komercyjny i losowy oraz że umożliwiały wygrane rzeczowe (wygrane pieniężne).

Opierając się o ustalenia wynikające z przeprowadzonej kontroli oraz ustalenia biegłego sądowego, organ I instancji wszczął z urzędu postępowanie administracyjne wobec Jana Troczyńskiego, prowadzącego działalność gospodarcza pod nazwą "P. V. J. T. w O.", w sprawie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry. Decyzją nr [...], z dnia [...] sierpnia 2015 r., Naczelnik Urzędu Celnego w O. wymierzył J. T., karę pieniężną w kwocie 12.000 zł, z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry. W uzasadnieniu organ wskazał, że w myśl definicji art. 2 ust.3, 4 i 5 u.g.h., gry hazardowe na automatach, muszą spełniać kryteria polegające na organizowaniu ich w celach komercyjnych, o wygrane pieniężne lub rzeczowe, a wygraną rzeczową jest również wygrana w postaci możliwości przedłużenia gry lub rozpoczęcia nowej z wykorzystaniem zdobytych punktów, dodał, że wymóg uzyskiwania wygranych pieniężnych nie musi być spełniony, wystarczającym warunkiem do uznania za grę na automacie, będzie losowy charakter gry rozgrywanej przy pomocy takiego urządzenia. W dalszej części uzasadnienia decyzji, organ I instancji stwierdził, po przeprowadzeniu szczegółowej analizy protokołu z przeprowadzonego eksperymentu oraz po analizie opinii biegłego sądowego, iż gry organizowane przy pomocy przedmiotowego automatu, miały charakter komercyjny (dochodowy) oraz były grami o wygrane pieniężne i zawierały element losowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne