Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2018 r., sygn. II GSK 5726/16
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka Protokolant starszy asystent sędziego Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 25 sierpnia 2016 r. sygn. akt II SA/Go 30/16 w sprawie ze skargi [A.] Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [A.] Spółki z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 25 sierpnia 2016 r., sygn. akt II SA/Go 30/16 oddalił skargę [A.] Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...] sierpnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier poza kasynem gry.
Z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia przyjął on następujące ustalenia.
W wyniku kontroli przeprowadzonej w dniu [...] sierpnia 2011 r. w barze [...], ul. [...] w [B.] prowadzonym przez C. D. funkcjonariusze Urzędu Celnego w [B.] dokonali oględzin terminali multimedialnych o nr fabrycznych: [1], [2], [3] i ustalili, że właścicielem urządzeń jest [A.] Sp. z o.o. w W. (dalej: Spółka, skarżąca). Przeprowadzony eksperyment w postaci gier kontrolnych wykazał, że na ww. urządzeniach prowadzi się gry o wygrane pieniężne, które realizowane są na miejscu za pośrednictwem szafy PAY@STREET, a więc urządzenia te pełnią funkcje automatów do gier. Na poszczególnych etapach gry stwierdzono również, że grający uzyskuje wygrane rzeczowe w postaci dodatkowych punktów, za które może kontynuować grę bez konieczności wpłacania dodatkowych pieniędzy. Potwierdzono również losowy charakter tych gier, bowiem na ich wynik grający nie miał żadnego wpływu. Urządzenia te wstawiono do lokalu w celu osiągania zysku, a więc realizował się przez to ich komercyjny charakter. Ustalenia kontroli potwierdziła uzyskana w toku postępowania opinia biegłego [...], który stwierdził, że na terminalach internetowych rozgrywane były gry, które w rozumieniu przepisów u.g.h., są grami na urządzeniu elektromechanicznym lub elektronicznym, w tym komputerowym, o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości (art. 2 ust. 3 u.g.h.) i w związku z powyższym przedmiotowe urządzenia spełniają kryteria automatu do gier w rozumieniu u.g.h. Jednocześnie ustalono, że kontrolowany lokal nie jest kasynem gry, a Spółka nie posiada ważnego zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie urządzania gier na automatach o niskich wygranych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty