13.06.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2018 r., sygn. II GSK 4227/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Szymon Widłak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 4 października 2017 r., sygn. akt I SA/Bk 501/17 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] dnia [...] marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1) oddala skargę kasacyjną 2) zasądza od [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] 1000 (tysiąc) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (dalej: "sąd I instancji", "WSA") wyrokiem z 4 października 2017 r., sygn. akt I SA/Bk 501/17, po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi [...] (dalej: "strona") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] (dalej: "DIAS") z [...] marca 2017r., nr [...], w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry, oddalił skargę.

Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu 3 listopada 2016 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w [...] w lokalu o nazwie [...] znajdującym się przy ul. [...] dokonali kontroli, w trakcie której przeprowadzili eksperyment odtworzenia przebiegu gry na urządzeniach Apollo Games Quizomat nr [...] oraz Apollo Games Quizomat nr [...]. W protokole kontroli wskazano, że urządzenia te są urządzeniami elektronicznymi, umożliwiającymi uzyskanie wygranej pieniężnej, a gra na nich zawiera element losowości.

Ustalenia dokonane w trakcie przeprowadzonej kontroli oraz eksperymentu stały się podstawą do wszczęcia postępowania karno-skarbowego, w ramach którego powołano biegłego mgr inż. [...], który w opinii z 7 listopada 2016 r. wskazał, że zakredytowanie urządzeń następuje przez wpłatę do urządzeń wybranej przez grającego kwoty, za którą gracz otrzymuje określoną liczbę punktów; zasady prowadzenia gier na badanych urządzeniach są analogiczne, jak w automatach do gier - jedyną różnicą jest to, że po każdym zatrzymaniu bębnów wyświetla się pytanie, na które grający może odpowiedzieć ale nie musi; automaty umożliwiają realizację wygranych pieniężnych (posiadają wyrzutniki monet); w grach możliwe jest prowadzenie kolejnych gier za punkty pobrane z licznika kredyt, jest także możliwe prowadzenie kolejnych gier za wygrane w grach poprzednich, po uprzednim przelaniu punktów bank na licznik kredyt (poprzez opcje udzielania odpowiedzi).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne