Wyrok NSA z dnia 24 maja 2018 r., sygn. II GSK 1984/16
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia NSA Joanna Sieńczyło - Chlabicz Protokolant Paulina Sierkin po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 4 lutego 2016 r. sygn. akt II SA/Go 4/16 w sprawie ze skargi A. Spółki z o.o. w K. (wcześniej w K.) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od A. Spółki z o.o. w G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze kwotę 3960 (trzy tysiące dziewięćset sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 4 lutego 2016 r., sygn. akt II SA/Go 4/16, po rozpoznaniu skargi A. Sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji oraz orzekł o kosztach postępowania.
Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że decyzją z dnia [...] września 2013 r. Naczelnik Urzędu Celnego w A., działając na podstawie art. 6 ust. 1, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 i art. 91 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; w skrócie: u.g.h.), nałożył na A. Sp. z o.o. w K. (dalej: skarżąca, Spółka) karę pieniężną w wysokości 24 000 zł z tytułu urządzania gier na dwóch automatach [A.] nr [...] i [B.] nr [...] eksploatowanych bez zezwolenia poza kasynem gry, na stacji paliw w A. przy ul. [...]. Organ I instancji wskazał, że przeprowadzony w toku kontroli eksperyment w postaci gry wykazał, że sporne urządzenia to automaty do gry w rozumieniu art. 2 ust. 5 u.g.h., zgodnie z którym, grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektronicznych lub elektrycznych, w tym komputerowych, organizowane w celach komercyjnych, w których grający nie ma możliwości uzyskania wygranej pieniężnej lub rzeczowej, ale gra ma charakter losowy. Powyższe ustalenia potwierdziła treść opinii biegłego [...], z której wynika, że na ww. automatach można prowadzić gry, które są grami na urządzeniu elektromechanicznym lub elektronicznym, w tym komputerowym, organizowanymi w celach komercyjnych, w których gracz nie uzyskuje bezpośrednio wygranej pieniężnej lub rzeczowej i gry mają charakter losowy. Powyższe okoliczności uzasadniały wymierzenie Spółce kary w oparciu o art. 89 ust. 2 pkt 2 u.g.h.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty