08.02.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2018 r., sygn. II GSK 2371/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. Spółki z o.o. z siedzibą we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 lutego 2016 r., sygn. akt III SA/Wr 916/15 w sprawie ze skargi P. Spółki z o.o. z siedzibą we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. Spółki z o.o. z siedzibą we W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu 1500 (tysiąc pięćset) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 12 lutego 2016 r., sygn. akt III SA/Wr 916/15, oddalił skargę Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z [...] sierpnia 2015 r., utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Legnicy z [...] maja 2015 r. o nałożeniu na spółkę kary pieniężnej w wysokości 12.000 zł z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że podczas kontroli w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm., dalej u.g.h.) przeprowadzonej w dniu 19 listopada 2014 r. w punkcie "[...], mieszczącym się w Legnicy ul. [...], funkcjonariusze Urzędu Celnego w Legnicy stwierdzili, że funkcjonuje tam urządzenie do gry o nazwie [...]. Urządzenie w momencie rozpoczęcia kontroli było włączone do sieci elektrycznej i gotowe do gry. Wymienione urządzenie stanowiło własność Spółki A, która wynajmowała część powierzchni w tym lokalu w celu prowadzenia w tym miejscu gier, w tym gier na automatach. Kontrolujący poddali przedmiotowe urządzenie eksperymentowi, w wyniku którego ustalili m.in., że gra na ww. urządzeniu wyczerpuje znamiona gry na automacie zawartej w art. 2 ust. 3 ustawy o grach hazardowych. W toku postępowania do akt została włączona opinia biegłego sądowego z zakresu informatyki, telekomunikacji i automatów do gier uzyskana w równolegle prowadzonym postępowaniu karno-skarbowym sygn. akt [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne