Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2018 r., sygn. II GSK 571/18
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia WSA (del.) Sylwester Miziołek po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 5 grudnia 2017 r., sygn. akt I SA/Bk 1211/17 w sprawie ze skargi D. T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] lipca 2017 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od D. T. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 5 grudnia 2017 r. oddalił skargę D. T. na decyzję dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] lipca 2017 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzanie gier na automacie poza kasynem gry.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Naczelnik P. Urzędu Celno-Skarbowego w B. decyzją z dnia [...] maja 2017 r., wymierzył skarżącemu karę pieniężną w wysokości 12.000 złotych z tytułu urządzania gier na automacie Apollo Games nr [...] poza kasynem gry - w lokalu P.W. "[...]" M. W. znajdującym się przy ul. M. [...] w B..
Objętą skargą decyzją z dnia [...] lipca 2017 r., Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w B. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I Instancji. W motywach organ odwoławczy wskazał, że w wyniku przeprowadzonej w wymienionym lokalu kontroli, stwierdzono, że sporny automat był urządzeniem elektronicznym, umożliwiającym uzyskanie wygranej pieniężnej i rzeczowej w postaci punktów, co umożliwiało przedłużenie gry bądź uzyskanie wygranej pieniężnej, a gra na nim zawierała element losowości. Ustalenia kontroli zostały następnie potwierdzone w sprawozdaniu z badania automatu przeprowadzonego przez biegłego - Jednostkę Badającą Wydział Laboratorium Celne Izby Celnej w B.. Automat umożliwiał prowadzenie gier w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 471, ze zm., dalej: u.g.h.). Organ podkreślił, że ustalenia faktyczne ponad wszelką wątpliwość wykazały, automat umożliwiał przeprowadzenie gier losowych. Wprowadzenie elementu odpowiedzi na pytanie nie wpływało w żaden sposób na wynik gry i miało na celu jedynie stworzenie pozoru, że wygrana jest zależna od wiedzy gracza, a nie od przypadku. Ponadto skarżący nie posiadał w dniu zatrzymania urządzenia koncesji na prowadzenie kasyna gry, jak również zezwolenia na urządzanie gier na automatach urządzanych w salonach gier lub automatach o niskich wygranych, w rozumieniu art. 129 ust. 1 u.g.h.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty