15.05.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 15 maja 2018 r., sygn. II GSK 4896/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Szymon Widłak Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 30 czerwca 2016 r. sygn. akt I SA/Po 372/15 w sprawie ze skargi P.S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P.S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 3.600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 30 czerwca

2016 r., sygn. akt I SA/Po 372/15 oddalił skargę P.S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że w wyniku kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy celnych w dniu 2 marca 2011 r. w restauracji "A." mieszczącej się w B. przy ul. [...], należącej do A.B., ustalono, że urządzane są tam gry na 2 automatach o nazwie HOT SPOT (bez numeru), należących do skarżącego. W drodze eksperymentu, polegającego na przeprowadzeniu gier kontrolnych, stwierdzono, że gry na ww. automatach mają charakter losowy i są organizowane w celach komercyjnych, a zatem są grami w rozumieniu art. 2 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 471 ze zm.), a skarżący nie posiada zezwolenia ani koncesji na prowadzenie kasyna. Losowość gier na urządzeniach skarżącego znajduje również potwierdzenie w ekspertyzach biegłego sądowego sporządzonych na potrzeby prowadzonego postępowania karno-skarbowego. W ocenie biegłego poddane kontroli automaty są urządzeniami elektronicznymi, sterowanymi przez wbudowany komputer z dedykowanym oprogramowaniem. Grający na urządzeniach skarżącego nie mogą uzyskać żadnych wygranych rzeczowych i pieniężnych, lecz wygrane punkty w ramach wykupionego czasu mogą zostać przeniesione do następnej serii gier po wykupieniu kolejnego czasu gry. Czas gry na automacie jak też jej wynik w ocenie biegłego nie jest uzależniony od zręczności gracza. Prowadzącym działalność w zakresie urządzania gier na automatach był skarżący, czego dowodem jest umowa najmu z dnia [...] marca 2011 r. nr [...], z której wynika, że skarżący wynajął część powierzchni ww. lokalu w celu ustawienia tam kiosku internetowego (§ 1 pkt 3 umowy).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne