Wyrok NSA z dnia 15 maja 2018 r., sygn. II GSK 1990/16
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Szymon Widłak Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. Ch. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 8 stycznia 2016 r. sygn. akt III SA/Wr 1165/15 w sprawie ze skargi M. Ch. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. Ch. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. 3.600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z dnia 8 stycznia 2016 r., oddalił skargę M. Ch. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] grudnia 2013 r., w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej w związku z eksploatacją 2 automatów do gier poza kasynem gry.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
w wyniku przeprowadzonej w dniu 23 sierpnia 2012 r., kontroli w lokalu B. "E." w Ś., ul. S. [...], należącym do podmiotu PHU Ch. M. Ch., w zakresie działalności dotyczącej urządzania i prowadzenia gier na automatach lub innych urządzeniach, stwierdzono dwa urządzenia do gier HOT SPOT nr fabryczny [...] i SAMURAI o numerze fabrycznym [...], które nie posiadały tabliczek informujących o ich rejestracji przez Ministra Finansów, nie posiadały numerów GL1, były włączone do gniazda zasilania w energię elektryczną i gotowe do gry. Przeprowadzony przez dokonujących kontroli funkcjonariuszy eksperyment wykazał, że gry na automatach były urządzane i prowadzone w celach komercyjnych (wpłacone środki płatnicze umożliwiały kontynuowanie gier); dostępne w automatach rodzaje gier wskazywały, że spełniały one przesłanki definicji automatu hazardowego, a gry były grami dostępnymi w automatach do gier eksploatowanych w kasynach gry, salonach gier na automatach oraz w punktach gier na automatach o niskich wygranych; za pośrednictwem automatu SAMURAI możliwe było urządzanie i prowadzenie gier w opcji automatycznego startu, gdy urządzenie samoczynnie prowadziło grę; automaty poza wyborem gry oraz ustaleniem wielkości stawki w polu BET wykluczały jakikolwiek inny udział gracza w grze, a zwłaszcza jego wpływ na rezultat. Na podstawie wyjaśnień skarżącej oraz z treści okazanych dokumentów ustalono, że właścicielem urządzeń SAMURAI oraz HOT SPOT, była firma W. s.r.o z/s ul. O. [...], [...] P. [...], R. Cz. a podmiot PHU Ch. M. Ch. wszedł w jego posiadanie na podstawie umowy wynajmu sprzętu z dnia 1 lipca 2012 r., z której wynikało, że M. Ch. była najemcą urządzeń, tj. zostały jej one oddane przez właściciela do używania na czas nieokreślony w zamian za czynsz (za każdy dzień pracy urządzenia 50,- zł lub 66,50 zł). W toku wszczętego postępowania administracyjnego Naczelnik Urzędu Celnego w W. pozyskał dokumenty zgromadzone w prowadzonym dochodzeniu o przestępstwo skarbowe (sygnaturze akt [...]), w tym opinie biegłego sądowego (Sądu Okręgowego w Cz.) z zakresu informatyki, telekomunikacji i automatów do gier - mgr inż. R. R. z dnia 23 lipca 2013 r., sporządzoną na podstawie badania wykonanego w dniu 9 kwietnia 2013 r., dotyczącą urządzenia do gry SAMURAI nr [...] oraz z dnia 31 maja 2013 r., sporządzoną na podstawie badania wykonanego w dniu 9 kwietnia 2013 r., dotyczącą urządzenia do gry HOT SPOT nr [...].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty