Wyrok NSA z dnia 7 marca 2018 r., sygn. II GSK 875/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant starszy asystent sędziego Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 października 2016 r. sygn. akt III SA/Wr 399/16 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. Sp. z o.o. w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu 1500 (tysiąc pięćset) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 5 października
2016 r. o sygn. akt III SA/Wr 399/16 oddalił w całości skargę A. Sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] lutego 2016 r. w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lutego 2016 r. Dyrektor Izby Celnej we Wrocławiu (dalej: Dyrektor IC) działając m.in. na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 i art. 207 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 613) w skrócie: o.p. w związku z art. 89 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 2 i art. 90 ust. 1 i 2 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 612 ze zm.) w skrócie: u.g.h. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji o wymierzeniu A. Sp. z o.o. w B. (dalej: skarżąca lub Spółka) kary pieniężnej w kwocie 12000 zł z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.
Podstawą decyzji były wyniki kontroli przeprowadzonej w lokalu "[...]" w dniu 13 listopada 2014 r., podczas której funkcjonariusze celni stwierdzili obecność będącego własnością skarżącej urządzenia do gier o nazwie [...], włączonego do zasilania i gotowego do gry. Na podstawie eksperymentu ustalono, że urządzenie posiada cechy, o których mowa w art. 2 ust. 3 i ust. 4 ustawy o grach hazardowych, czyli spełnia kryteria definicyjne urządzenia do gier hazardowych. Ustalono też, że kontrolowany lokal nie jest kasynem gry, a właściciel nie posiada koncesji, ani zezwolenia na urządzanie i prowadzenie gier na automatach. Ponadto w trakcie czynności kontrolnych obecny przy nich pracownik wyjaśnił, że grający uzyskiwali wygrane pieniężne wypłacane z kasy na podstawie wskazań licznika punktów, przy czym możliwe było rozpoczęcie nowej gry bez kredytowania automatu na podstawie ilości punktów uzyskanych w poprzedniej grze, stanowiącej formę wygranej. Organ celny powołał się również na opinię biegłego sądowego z zakresu informatyki, telekomunikacji i automatów do gier, z której wynika, że sporny automat jest urządzeniem elektronicznym umożliwiającym rozgrywanie gier o charakterze losowym, wynik gry nie zależy od umiejętności ani zdolności psychomotorycznych grającego, a wygrana na automacie umożliwia rozpoczęcie kolejnej gry bez konieczności dokonywania wpłat.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty