21.03.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 marca 2018 r., sygn. II GSK 765/16

Działalność gospodarcza; Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 21 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skarg kasacyjnych Spółki A oraz Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 listopada 2015 r. sygn. akt V SA/Wa 1805/15 w sprawie ze skargi Spółki A na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...], nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych 1) oddala skargi kasacyjne, 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 9 listopada 2015 r. (sygn. akt V SA/Wa 1805/15) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA) - po rozpoznaniu skargi Spółki A (dalej: skarżąca) na decyzję Ministra Finansów z [...] sierpnia 2012 r. (nr [...]) w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych - w pkt 1 sentencji stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji w części dotyczącej punktów przyjmowania zakładów wzajemnych wymienionych w pkt III ppkt 27, 60, 168, 225, 244 i 375 zezwolenia z [...] listopada 2008 r. (nr [...]), a w pozostałym zakresie skargę oddalił (pkt 2 sentencji wyroku). Ponadto WSA odstąpił od zasądzenia na rzecz skarżącej kosztów postępowania sądowego (pkt 3 sentencji wyroku).

WSA orzekał w następującym stanie sprawy.

Decyzją z [...] listopada 2008 r. Minister Finansów udzielił skarżącej zezwolenia nr [...] na prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych "[...]" i "[...]" w kilkuset punktach przyjmowania zakładów wzajemnych, wymienionych w pkt III zezwolenia.

Kontrole doraźne przeprowadzone przez organy Służby Celnej wykazały nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej: ugh) w punktach przyjmowania zakładów wzajemnych należących do skarżącej. Zastrzeżenia dotyczyły przyjmowania zakładów wzajemnych przez Internet w ramach E-Promocji. Zawieranie zakładów w ramach E-Promocji odbywało się przez: 1) zarejestrowanie i otrzymanie indywidualnej karty w punkcie przyjmowania zakładów wzajemnych oraz dokonanie wpłaty środków pieniężnych (od 10 do 1000 PLN) w punkcie przyjmowania zakładów wzajemnych, a następnie 2) a następnie, po zalogowaniu się w witrynie internetowej skarżącej, zawarcie zakładów wzajemnych (obstawieniu wyników na rozgrywki z oferty skarżącej), maksymalnie do kwoty posiadanych środków pieniężnych na tzw. E-koncie, czego potwierdzeniem był wygenerowany przez system numer dowodu zawarcia zakładu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne