12.03.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 marca 2018 r., sygn. II GSK 1141/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Sędzia del. WSA Dorota Dąbek Protokolant Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. S.K.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 listopada 2015 r. sygn. akt V SA/Wa 605/15 w sprawie ze skargi A. S.K.A. z siedzibą w W. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie rozstrzygnięcia o uznaniu przedsięwzięcia za grę losową 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. S.K. z siedzibą w W. na rzecz Ministra Finansów 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 listopada 2015 r., sygn. akt V SA/Wa 605/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. S.K.A. z siedzibą w W. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2014 r. w przedmiocie rozstrzygnięcia o uznaniu konkursu SMS-owego za grę losową - loterię audiotekstową w rozumieniu ustawy o grach hazardowych.

Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że w dniu [...] lutego 2014r. do Ministerstwa Finansów wpłynął wniosek spółki o wydanie na podstawie art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej: u.g.h.), rozstrzygnięcia, czy planowane konkursy, których zasady zostały przedstawione w regulaminie załączonym do wniosku, nie posiadają cech wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 11 u.g.h. i w konsekwencji nie stanowią loterii audiotekstowych.

Spółka wskazała, że konkursy, które mają być organizowane, zakładają wygrane pieniężne lub rzeczowe, będą organizowane w oparciu o przedłożony wzorcowy regulamin, a udział w nich można będzie wziąć poprzez wysłanie wiadomości SMS z użyciem publicznej sieci telekomunikacyjnej. Konkursy te będą miały charakter testu wiedzy (ogólnej lub specjalistycznej) z wykorzystaniem sprawdzianu spostrzegawczości i zręczności uczestników. O zakwalifikowaniu uczestnika do finału konkursu decydować będzie udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytanie otrzymane od organizatora. Zwycięzcą finału otrzymującym nagrodę główną zostanie uczestnik, który w najkrótszym czasie poprawnie udzieli odpowiedzi na pytanie finałowe. Na etapie finału mechanizm przedsięwzięcia, uzależniony od udzielenia poprawnej odpowiedzi na pytanie finałowe, został wzbogacony o zasadę "kto pierwszy ten lepszy".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne