18.09.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 września 2018 r., sygn. II FSK 2652/16

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Anna Dumas, Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia WSA (del.) Paweł Dąbek (sprawozdawca), Protokolant Bernadetta Pręgowska, po rozpoznaniu w dniu 18 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 kwietnia 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 1252/15 w sprawie ze skargi G. Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 5 lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz G. Z. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1252/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi G. Z. (dalej: skarżąca) uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej: Minister lub organ interpretacyjny) z dnia 5 lutego 2015 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że skarżąca złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, opisując zdarzenie przyszłe, w którym wskazał, iż podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Rozważa zawiązanie z osobami fizycznymi (polskimi rezydentami podatkowymi) i/lub osobami prawnymi (rezydentami podatkowymi w Wielkiej Brytanii) zawiązanie spółki jawnej z siedzibą w Polsce ("Spółka"). Udział w Spółce pokryty będzie wkładem pieniężnym. Każdy ze wspólników zobowiąże się do określonych działań na rzecz Spółki, w szczególności do jej reprezentowania w ramach działalności gospodarczej. Umowa Spółki będzie przewidywać możliwość wystąpienia wspólnika lub wstąpienia innego wspólnika (wspólników) w prawa i obowiązki tego wspólnika, jeżeli założenia biznesowe związane z działalnością gospodarczą Spółki nie zostaną spełnione. Zgodnie z postanowieniami umowy Spółki, wspólnik (lub wspólnicy), który wstąpi w prawa i obowiązki w miejsce innego wspólnika, będzie zobowiązany do określonych świadczeń na rzecz Spółki i nabędzie określone uprawniania. W zależności od sytuacji finansowej Spółki, skarżący może wstąpić w prawa i obowiązki innego wspólnika bez wypłaty przezeń dodatkowego wynagrodzenia lub za wypłatą dodatkowego wynagrodzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne