05.10.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 października 2018 r., sygn. I FSK 633/18

Podatkowe postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Izabela Najda - Ossowska (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Zbigniew Łoboda, Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 21 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 22 września 2017 r. sygn. akt I SA/Lu 1053/16 w sprawie ze skargi C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 14 listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od kwietnia do października 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Z. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie kwotę 12.500 (słownie: dwanaście tysięcy pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organami:

1.1. Skarga kasacyjna C. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Z. (skarżąca/Spółka) dotyczy wyroku z 22 września 2017 r., którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej: P.p.s.a) oddalił skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z 14 listopada 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od kwietnia do października 2012 r.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd podał, że organy podatkowe zweryfikowały rozliczenie skarżącej w przedmiocie podatku od towarów i usług za wskazany okres, kwestionując prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych przez P., L., E., M. sp. z o.o. w W., (dalej: Kontrahenci) jako dokumentujących zakup towaru pochodzącego z łańcucha dostaw z udziałem znikającego podatnika, jak również zakwestionowały opodatkowanie stawką 0% dostawy nabytych w tym procederze towarów w ramach WDT i exportu, a także na rzecz podróżnych (TAX FREE), jak również sprzedaż na rzecz krajowych odbiorców. Ustalono, że skarżąca uczestniczyła w transakcjach obrotu wysokiej klasy elektroniką (telefony komórkowe, I., konsole do gier, aparaty fotograficzne), w których uczestniczyły podmioty krajowe i zagraniczne pełniąc w tym procederze określone funkcje: znikających podatników, buforów, brokera. W efekcie zakwestionowano rzetelność ewidencji zakupu i sprzedaży dla potrzeb VAT. Decyzją z 29 grudnia 2014 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w L. zweryfikował rozliczenie skarżącej stosując art. 88 ust. 3 a pkt 4 lit a i art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej: ustawa o VAT).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne