13.09.2017

Wyrok NSA z dnia 13 września 2017 r., sygn. II OSK 66/16

Z przepisu art. 58 § 1 k.p.a. może korzystać wyłącznie strona, której organ doręczył decyzję i która z przyczyn od siebie niezależnych nie mogła wnieść odwołania w ustawowym terminie. Pogląd ten jest utrwalony w orzecznictwie sądów administracyjnych i w doktrynie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz Sędziowie: Sędzia NSA Anna Łuczaj /spr./ Sędzia WSA del. Kazimierz Bandarzewski Protokolant: starszy inspektor sądowy Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 13 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. Z. i B. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 8 października 2015 r. sygn. akt II SA/Rz 543/15 w sprawie ze skargi J. Z. i B. Z. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 8 października 2015 r., sygn. akt II SA/Rz 543/15, oddalił skargę J. Z. i B. Z. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] Prezydent Miasta R. ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na dobudowie budynku gospodarczego do istniejącego na działce nr [...] w R. budynku mieszkalnego.

W dniu [...] lutego 2014 r. B. Z. i J. Z. zwrócili się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od powyższej decyzji Prezydenta Miasta R.. Uzasadniając wniosek podali, że wiedzę o wydanym rozstrzygnięciu powzięli w dniu 14 lutego 2014 r. w Wydziale Architektury Urzędu Miasta R.. Przesyłka ze sporną decyzją została wysłana na adres: R. ul. M. [...], tj. na adres, pod którym nie mieszkają od kwietnia 2012 r. Od tego czasu mieszkają bowiem pod adresem: R. ul. S. [...], a zamieszkanie pod tym adresem poprzedzili formalnym zameldowaniem w Urzędzie Miasta. Zmieniając miejsce zamieszkania zwrócili się do Urzędu Pocztowego, aby korespondencję kierowaną do skarżących na poprzedni adres przekazywać na adres ich aktualnego miejsca zamieszkania. Ponadto o zmianie adresu zamieszkania poinformowali Prezydenta Miasta R. pismem z dnia 3 grudnia 2012 r., który decyzje wydane w przedmiocie podatku od nieruchomości prawidłowo doręczał skarżącym na wskazany przez nich adres. W postępowaniu o ustalenie warunków zabudowy dla działki sąsiedniej korespondencję kierowano natomiast na adres nieaktualny, a operator pocztowy wbrew dyspozycji skarżących nie przekazał im informacji o awizowaniu przesyłek pocztowych pod adresem nieaktualnym, wobec czego nie ponoszą winy w uchybieniu terminu do wniesienia odwołania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne