18.10.2017

Wyrok NSA z dnia 18 października 2017 r., sygn. II OSK 2149/17

Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie: Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 18 października 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej G. S. i J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 18 stycznia 2017 r. sygn. akt II SA/Bd 1348/15 w sprawie ze skargi G. S. oraz J. S. na decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 stycznia 2017 r., sygn. akt II SA/Bd 1348/15, oddalił skargę G. S. oraz J. S. na decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...] września 2015 r. nr [...]w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...], Starosta A. zezwolił Wójtowi Gminy A. na realizację inwestycji drogowej pn.: "Rozbudowa drogi gminnej nr [...] - ul. H. od km 0+000 do km 0+787,64 w miejscowości R. - P. w zakresie budowy drogi gminnej wraz z obustronnymi chodnikami oraz zjazdami do posesji prywatnych w ilości 38 szt. i zjazdami publicznymi w ilości 11 szt., budowy murków oporowych, budowy sieci kanalizacji deszczowej wraz z uzbrojeniem oraz przebudowy sieci wodociągowej w granicach administracyjnych gminy A.".

Od powyższej decyzji odwołanie złożyli: G. M., który oświadczył, iż poprzedni właściciele nieruchomości przejmowanych na potrzeby realizacji inwestycji powinni być w równym stopniu pozbawiani swoich nieruchomości oraz podniósł niezgodność zakresu inwestycji z planem zagospodarowania przestrzennego i zażądał oświadczenia, że droga nie uniemożliwi mu dostępu do jego działki, a woda deszczowa nie będzie dostawała się do jego garażu; G. S. i J. S., którzy zarzucili naruszenie prawa materialnego, w szczególności art. 112 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz art. 43 ustawy o drogach publicznych, poprzez ich niezastosowanie. W ocenie odwołujących się w niniejszej sprawie wywłaszczenie nie może nastąpić z uwagi na brak celu publicznego, wynikający z faktu, iż wszystkie posesje położone przy ul. H. mają dojazdy i, w ocenie skarżących, nie ma potrzeby poszerzania czy przebudowy istniejącej drogi. Dalej zarzucili niezrealizowanie obowiązku rokowań przewidzianych w art. 114 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz fakt, iż przedmiotowa droga mogła zostać powiększona kosztem nieruchomości niezabudowanych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne