Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2017 r., sygn. I OSK 3269/15
Kontrola pod względem zgodności z prawem sprawowana jest wyłącznie z punktu widzenia interesu publicznego polegającego na zapewnieniu legalnego działania organów administracyjnych i przebiega w trzech płaszczyznach, tj. oceny zgodności rozstrzygnięcia z prawem materialnym, dochowania wymaganej prawem procedury oraz respektowania reguł kompetencji.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędzia del. WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) Protokolant asystent sędziego Inesa Wyrębkowska po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 czerwca 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 240/15 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Wa 240/15, oddalił skargę A. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia 17 grudnia 2014 r., nr [...] oraz przyznał pełnomocnikowi skarżącej koszty nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Wyrok ten wydany został w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
W dniu 9 października 2014 r. A. B. zwróciła się do Prezydenta Miasta P. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na córkę M. B. Do wniosku załączyła m.in. decyzję z dnia [...] stycznia 1999 r. o przyznaniu jej prawa do emerytury od dnia 1 grudnia 1998 r. do nabycia uprawnień.
Prezydent Miasta P. decyzją z dnia [...] października 2014 r., nr [...], odmówił przyznania A. B. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1456 z późn. zm.), powołując się na dyspozycję art. 17 ust. 5 tej ustawy i wskazując, że A. B. ma ustalone prawo do emerytury.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty