17.07.2015 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2015 r., sygn. I OSK 164/14

Dane zawarte w zaświadczeniu są wiążące tak dla organu jak i dla sądu administracyjnego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie: Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska Sędzia del. NSA Janusz Furmanek (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 10 września 2013 r. sygn. akt II SA/Lu 212/13 w sprawie ze skargi J.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [..] z dnia 31 grudnia 2012 r. nr [..] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia z funduszu alimentacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 września 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę J.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [..] z dnia 31 grudnia 2012 r. (znak [..]) w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

W uzasadnieniu wyroku, Sąd I instancji przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Zaskarżoną decyzją z dnia 31 grudnia 2012 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [..] utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta [..] z dnia 28 września 2012 r. odmawiającą przyznania J.W. świadczenia z funduszu alimentacyjnego na rzecz jej córki K.I.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Kolegium wyjaśniło, że powodem odmowy przyznania J.W. wnioskowanego świadczenia było niespełnienie kryterium dochodowego określonego w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów [dalej: ustawa alimentacyjna] jako kwota 725 zł. Organ I instancji ustalił bowiem, że w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy, tj. w 2011 r., rodzina wnioskodawczyni uzyskała dochód w wysokości 744,38 zł w przeliczeniu na osobę.

Organ odwoławczy wskazał, że w odwołaniu od decyzji pierwszoinstancyjnej J.W. zarzuciła jej naruszenie art. 7 i art. 77 k.p.a. poprzez pominięcie przy ustalaniu stanu faktycznego sprawy okoliczności świadczących o ciężkiej sytuacji materialnej rodziny, a w konsekwencji przyjęcie, iż realnie dochód na członka rodziny przekracza ustawowe kryterium dochodowe oraz naruszenie art. 107 § 1 k.p.a. poprzez wskazanie w części dyspozytywnej decyzji, jako jej córki, "I.K.W.", osoby w żaden sposób z nią niespokrewnionej, czego skutkiem mogło być błędne ustalenie kluczowej dla rozstrzygnięcia sprawy okoliczności, tj. wysokości dochodu na członka rodziny. Odwołująca podkreśliła, że jej córką, a zarazem osobą uprawnioną do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, jest K.I..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne