Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2017 r., sygn. I OSK 168/17
Wskazuje się, że przyjęta w art. 113 § 1 k.p.a. kwalifikacja wadliwości jest wyczerpująca i musi być rozumiana ściśle w sposób zawężający. Organ administracji publicznej może z urzędu lub na żądanie strony prostować w drodze postanowienia wyłącznie błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanych przez siebie decyzjach lub postanowieniach.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędzia del. WSA Przemysław Szustakiewicz po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2017 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 września 2016 r. sygn. akt I SA/Wa 134/16 w sprawie ze skargi T. G. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie sprostowania treści aktów administracyjnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 września 2016 r., sygn. akt I SA/Dwa 134/16, po rozpoznaniu skargi T.G. uchylił postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] oraz postanowienie Prezydenta [...] z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie sprostowania treści aktów administracyjnych.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
T.G. wnioskiem z dnia 3 listopada 2015 r. wystąpiła do Centrum Pomocy Społecznej [...] m.in. o sprostowanie stanu faktycznego przedstawionego w 1) postanowieniu z dnia [...] października 2015 r., nr [...] oraz 2) w decyzjach z dnia [...] października 2015 r., nr: [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...].
Prezydent [...] postanowieniem z dnia [...] listopada 2015 r., nr [...] odmówił sprostowania treści zawartych w orzeczeniach objętych wnioskiem T.G. z dnia 3 listopada 2015 r. W uzasadnieniu postanowienia organ stwierdził, że żądania T.G. zawarte w jej wniosku z dnia 3 listopada 2015 r. nie mieszczą się w katalogu przesłanek do prostowania błędów pisarskich i rachunkowych oraz innych oczywistych omyłek, o których mowa w art. 113 § 1 k.p.a.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty