25.08.2017

Wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2017 r., sygn. I OSK 1850/16

Osoba chora psychicznie lub upośledzona umysłowo (lub jej przedstawiciel ustawowy) musi wyrazić zgodę na pobyt w domu pomocy społecznej. W przypadku braku tej zgody, przy występowaniu określonych ustawowo przesłanek z art. 39 ust. 1 u.o.z.p., o takim pobycie orzeka sąd opiekuńczy, a nie organy administracji publicznej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia del. WSA Jolanta Górska (spr.) Protokolant: asystent sędziego Katarzyna Kudrzycka po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 22 grudnia 2014 r., sygn. akt II SA/Op 461/14 w sprawie ze skargi R.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie skierowania do domu pomocy społecznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, wyrokiem z dnia 22 grudnia 2014 r., sygn. akt II SA/Op 461/14, oddalił skargę R.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...] czerwca 2014 r.

Wyrok ten wydany został w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

W dniu [...] lutego 2014 r. skarżący złożył w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w O. wniosek o udzielenie mu pomocy w formie skierowania do domu pomocy społecznej wskazując, że nie daje sobie rady samodzielnie.

Prezydent Miasta O. decyzją z dnia [...] marca 2014 r. orzekł o skierowaniu skarżącego do Domu Pomocy Społecznej w K., przeznaczonego dla osób przewlekle psychicznie chorych.

Uzasadniając wydaną decyzję, organ wskazał, że na podstawie przeprowadzonego w dniu 18 lutego 2014 r. wywiadu środowiskowego oraz dołączonych do wywiadu dokumentów ustalił, że skarżący jest osobą samotną, wymagającą stałej farmakoterapii i konsultacji medycznych. Korzysta z usług opiekuńczych w ilości 96 godzin oraz po 2 godziny w dni wolne od pracy i świąteczne. Ponadto, jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, stwierdzonym na stałe. Jest zależny od wsparcia opiekuna. Skarżący był leczony psychiatrycznie - przebywał na oddziale szpitalnym Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego przy ul. [...] w O. od [...] listopada 2013 r. do [...] stycznia 2014 r. Stan zdrowia skarżącego świadczy, w ocenie organu, o tym, że skarżący wymaga stale całodobowej opieki oraz skierowania do domu pomocy społecznej. Organ uznał przy tym, kierując się zasadą rejonizacji, że najbliższy dotychczasowego miejsca zamieszkania wnioskodawcy i przystosowany do pobytu osób przewlekle chorujących psychicznie jest DPS, który znajduje się w K.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne