Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2016 r., sygn. I OSK 775/15
Konkretyzacja podmiotowa określa przy tym w szczególności, która z osób, obowiązanych do alimentowania uprawnionego, obowiązana jest w konkretnym stanie faktycznym i prawnym wypełniać swój obowiązek alimentacyjny. Konkretyzacja przedmiotowa określa zaś, w jakiej formie i wysokości oraz, w jaki sposób świadczenia te mają być spełniane a także za jaki okres winny być one wypłacone.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 9 grudnia 2014 r. sygn. akt II SA/Op 524/14 w sprawie ze skargi A. F. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie niedopuszczalności odwołania od decyzji w sprawie przyznania świadczenia z funduszu alimentacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, wyrokiem z dnia 9 grudnia 2014 r. (sygn. akt SA/Op 524/14), po rozpoznaniu skargi A. F. uchylił postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie niedopuszczalności odwołania.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Burmistrz P., decyzją z dnia [...[ stycznia 2014 r. nr [...], przyznał małoletniej P. F. świadczenia z funduszu alimentacyjnego w kwocie po [...] zł miesięcznie, na okres od dnia [...] grudnia 2013 r. do dnia [...] września 2014 r.
Odwołanie od powyższej decyzji wniósł dłużnik alimentacyjny - A. F.
Postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2014 r., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O. stwierdziło niedopuszczalność w/w odwołania, uznając, iż odwołujący się nie legitymował się w niniejszej sprawie interesem prawnym - w rozumieniu art. 28 k.p.a. Zdaniem organu, interesu prawnego dłużnika alimentacyjnego w sprawie o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego nie możne było bowiem wywieść z przepisów ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2012 r. poz. 1228 ze zm.). W postępowaniu tym, jak twierdziło Kolegium, stroną postępowania może być wyłącznie osoba uprawniona - w rozumieniu powyższej ustawy. Wprawdzie, jak wywodziło Kolegium, w ustawie tej kwestia kręgu stron w omawianym postępowaniu nie została wyraźnie uregulowana, jednak za brakiem legitymacji dłużnika alimentacyjnego przemawiały w tym przypadku względy celowościowe, związane z koniecznością możliwie jak najszybszego wsparcia osoby uprawnionej do alimentów poprzez wypłacenie jej (w zastępstwie zobowiązanego) świadczenia alimentacyjnego. Tymczasem, udział dłużnika alimentacyjnego w postępowaniu w sprawie przyznania świadczenia alimentacyjnego mógłby doprowadzić do znacznego wydłużenia tego postępowania. Ponadto, jak kontynuował organ, przeciwko przyznaniu dłużnikowi alimentacyjnemu statusu strony przemawiał w niniejszej sprawie również przepis art. 27 ust. 7 pkt 1 cyt. ustawy, obligujący organ właściwy wierzyciela do przekazania dłużnikowi alimentacyjnemu oraz organowi właściwemu dłużnika jedynie informacji o przyznaniu osobie uprawnionej świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty