18.10.2017 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 18 października 2017 r., sygn. II GSK 145/16

W postępowaniu przed organami nadzoru farmaceutycznego objętym kontrolą sądową, badane były przesłanki obiektywnej odpowiedzialności administracyjnej Spółki za wystąpienie stanu niezgodnego z prawem polegającego na naruszeniu zakazu prowadzenia reklamy apteki i jej działalności. Sprawy te miały zatem różny zakres podmiotowy, jak i przedmiotowy, tym samym brak jest podstaw, by twierdzić, że wskazany wyrok Sądu Rejonowego miał istotne (bezpośrednie) znaczenie dla wyniku rozpatrywanej sprawy, a brak odniesienia się do niego przez Sąd I instancji skutkować powinien uchyleniem zaskarżonego wyroku.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 18 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Spółki z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 lipca 2015 r. sygn. akt VI SA/Wa 732/15 w sprawie ze skargi A. Spółki z o.o. w K. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki i nałożenia kary pieniężnej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. Spółki z o.o. w K. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 900 (dziewięćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 24 lipca 2015 r. o sygn. akt VI SA/Wa 732/15 oddalił skargę A. Sp. z o.o. w K. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] stycznia 2015 r. w przedmiocie kary pieniężnej.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

Decyzją z dnia [...] stycznia 2015 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF), działając na podstawie art. 94a ust. 1 i art. 129b ust. 1 i 2 ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.; dalej: p.f.) oraz art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.; k.p.a.), uchylił decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] października 2014 r. w części nakazującej A. Sp. z o.o. w K. (dalej: Spółka lub skarżąca) zaprzestania prowadzenia reklamy dwóch aptek i w tym zakresie umorzył postępowanie, a w pozostałej części utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy. W ocenie organu skarżąca naruszyła zakaz reklamy aptek poprzez prowadzenie reklamy aptek ogólnodostępnych o nazwie "[...]" w K. i w C., polegającej na zachęcaniu do dokonywania zakupów we wskazanych powyżej aptekach poprzez umieszczanie na stronach dwumiesięcznika pod tytułem "[P.]" (zamieszczonego w prasie oraz rozprowadzanego do skrzynek pocztowych) danych dotyczących nazw i adresów aptek obok reklam suplementów diety i produktów leczniczych z podanymi cenami sugerowanymi dla pacjenta. Z tego tytułu organ odwoławczy za prawidłowe uznał nałożenie na Spółkę kary pieniężnej w kwocie 10 000 zł pod rygorem natychmiastowej wykonalności. Niemniej jednak przed wydaniem zaskarżonej decyzji Spółka wypowiedziała wydawcy - B. Sp. z o.o. umową ramową, na mocy której umieszczano w periodyku "[P.]" dane dotyczące nazw i adresów aptek skarżącej obok reklam suplementów diety i produktów leczniczych z podanymi cenami sugerowanymi dla pacjenta. Fakt ten uzasadniał uchylenie w części decyzji organu I instancji i umorzenie postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne