Wyrok NSA z dnia 17 października 2017 r., sygn. II GSK 3550/15
Błędne zastosowanie (bądź nie zastosowanie) przepisów materialnoprawnych zasadniczo każdorazowo pozostaje w ścisłym związku z ustaleniami stanu faktycznego sprawy i może być wykazane pod warunkiem wcześniejszego obalenia tych ustaleń czy też dowiedzenia ich wadliwości. Brak zarzutów natury procesowej oznacza, że przy rozpoznawaniu skargi kasacyjnej w pełni miarodajny jest stan faktyczny, przyjęty w zaskarżonym wyroku.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant asystent sędziego Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 17 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 czerwca 2015 r. sygn. akt VI SA/Wa 3037/14 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia reklamy apteki ogólnodostępnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 czerwca 2015r., sygn. akt VI SA/Wa 3037/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] lipca 2014r. w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia reklamy apteki i jej działalności.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy przyjęty za podstawę wyroku, Sąd I instancji stwierdził, że Pomorski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Gdańsku decyzją z dnia [...] lutego 2014r., na podstawie art. 112 ust. 3 w zw. z art. 94a ust. 1-4 ustawy z dnia 6 września 2001r. - Prawo farmaceutyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2008r. nr 45, poz. 271 ze zm.), zwanej pr.f., i art. 104 § 1 i § 2 k.p.a., nakazał skarżącej zaprzestanie prowadzenia reklamy apteki poprzez zamieszczanie w witrynie apteki wywieszki: "!Uwaga Pacjenci! Zgodnie z ustawą refundacyjną APTEKA ma obowiązek wydawania TAŃSZYCH odpowiedników LEKÓW" i wykorzystywaniu części własnej nazwy "[...]" poprzez jej eksponowanie na banerze reklamowym zamieszczonym nad wejściem do apteki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty