05.12.2018 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 1714/18

Ochrona zdrowia; Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. z siedzibą w A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 marca 2018 r. sygn. akt VI SA/Wa 157/18 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w A. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki oraz nałożenia kary pieniężnej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. Sp. z o.o. z siedzibą w A. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 20 marca 2018 r. o sygn. akt VI SA/Wa 157/18, oddalił skargę A. Sp. z o.o. z siedzibą w A. (dalej: Spółka, skarżąca) na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego (dalej: GIF) z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie reklamy apteki oraz nałożenia kary pieniężnej.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

Pismem z dnia [...] czerwca 2013 r. [...] Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wszczął postępowanie w związku z podejrzeniem naruszenia przez Spółkę art. 94a ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.; w skrócie: p.f.), poprzez prowadzenie zabronionej reklamy działalności trzech aptek ogólnodostępnych, polegającej na umieszczaniu na stronach dwumiesięcznika "[...]" 01/2013 z marca 2013 r. danych dotyczących nazwy i adresu aptek obok reklam suplementów diety i produktów leczniczych z podanymi cenami sugerowanymi dla pacjenta. W odpowiedzi Spółka podniosła, że reklamy aptek nie stanowi wskazanie adresu apteki i godzin jej otwarcia. Jednocześnie skarżąca przesłała umowę zawartą z [B.] Sp. z o. o. w B., wydawcą ww. czasopisma, zgodnie z którą wydawca zobowiązał się do udostępnienia na łamach pisma modułów ogłoszeniowych (w każdym wydaniu), celem zamieszczenia w nich informacji o lokalizacji i godzinach pracy aptek należących do skarżącej. Ilość modułów, ich wielkość i treść ustalać miała skarżąca, natomiast o ich umiejscowieniu decydował wydawca.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne