28.02.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2017 r., sygn. II GSK 2649/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "[A.]" Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 4 lutego 2016 r. sygn. akt III SA/Gd 798/15 w sprawie ze skargi "[A.]" Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Gdyni z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od "[A.]" Spółki z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Gdyni 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gdańsku wyrokiem z dnia 4 lutego 2016 r. sygn. akt III SA/Gd 798/15 oddalił skargę A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej (DIC) w G. z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych.

Decyzją Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia [...] października 2009 r. nr [...] udzielone zostało A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych na terenie województwa p. W dniu 27 stycznia 2015 r. podczas przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w G. kontroli punktu gier na automatach o niskich wygranych - sklepu na stacji paliw E. - w miejscowości S. przy ul. [...][...] stwierdzono, że zainstalowany tam jeden z automatów do gier o niskich wygranych A. nr fabr. [...], posiadający świadectwo rejestracji nr [...] z dnia [...] czerwca 2009 r., należący do Spółki, umożliwia grę za wyższą niż określona ustawowo stawkę 0,50 zł za jedną grę (art. 129 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2009 r. o grach hazardowych - Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.). Urządzenie poddano badaniu sprawdzającemu w Laboratorium Celnym Izby Celnej w G., a na podstawie sporządzonego przez ten podmiot sprawozdania z dnia 29 kwietnia 2015 r. stwierdzono przekroczenie maksymalnej stawki za grę (wynosiła ona w przypadku wskazanych szczegółowo gier 10 zł), jak też stwierdzono przekroczenie wartości maksymalnej jednorazowej wygranej. W oparciu o powyższe, na podstawie art. 138 ust. 3 u.g.h., DIC w G. cofnął Spółce zezwolenie na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych na terenie województwa p. DIC stwierdził, że powołany przepis nie ma charakteru technicznego i nie podlegał on obowiązkowi notyfikacji w trybie dyrektywy nr 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie norm i przepisów technicznych oraz zasad i dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego. Nie ma bowiem on wpływu na rynek wspólnotowy towarów w postaci automatów do gier poprzez choćby pośredni zakaz wprowadzania do obrotu i stosowania produktu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne