Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2017 r., sygn. II GSK 4278/16
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] Spółki z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 20 kwietnia 2016 r. sygn. akt III SA/Wr 249/16 w sprawie ze skargi [A.] Spółki z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji w zakresie zmiany lokalizacji miejsca urządzania gier na automatach o niskich wygranych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2016 r., sygn. akt III SA/Wr 249/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę R. Spółka z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] maja 2010 r. w przedmiocie odmowy dokonania zmiany decyzji w sprawie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych.
Przedstawiając stan sprawy Sad I instancji stwierdził, że decyzją z dnia [...] września 2006 r. Dyrektor Izby Skarbowej we W. udzielił spółce zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych na terenie województwa dolnośląskiego. W dniu 9 listopada 2009 r. spółka wystąpiła z wnioskiem o zastąpienie określonych w pkt III zezwolenia dwóch lokalizacji punktów (nr 6 i nr 35) gier na automatach o niskich wygranych.
Decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. organ odmówił wnioskowanej zmiany decyzji Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] września 2006 r., w części zawierającej zestawienie punktów gier, a decyzją z dnia [...] maja 2010 r. Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję I instancji.
W uzasadnieniu decyzji organ II instancji podniósł, że w dniu 1 stycznia 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540; dalej: ugh), a utraciła moc ustawa z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych. W nowej ustawie nie dopuszczono możliwości przedłużenia zezwoleń na prowadzenie gier na automatach o niskich wygranych, którym upływa okres ważności. Według art. 138 ust. 1 ugh nie mogą być bowiem przedłużane zezwolenia udzielone na mocy poprzednio obowiązującej ustawy o grach i zakładach wzajemnych na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach urządzanych w salonach gier na automatach oraz w zakresie gier na automatach o niskich wygranych, a w myśl art. 135 ust. 1 ugh zezwolenia, o których mowa w art. 129 ust. 1 mogą być zmieniane na zasadach określonych w ustawie, przy czym zgodnie z art. 135 ust. 2 w wyniku zmiany zezwolenia nie może nastąpić zmiana miejsc urządzania gier, z wyjątkiem zmniejszenia liczby punktów gry na automatach o niskich wygranych. Organ II instancji zwrócił ponadto uwagę, że zgodnie z art. 118 ugh, do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowej ustawy, stosuje się przepisy ugh, jeśli ustawa nie stanowi inaczej. Organ podkreślił, że skoro od dnia 1 stycznia 2010 r. weszła w życie ugh, która w sposób szczegółowy uregulowała zagadnienie gier w przepisach krajowych, to organy celne są zobligowane do jej stosowania. Poza tym, zdaniem organu, przepisy tej ustawy nie wymagały notyfikacji w trybie dyrektywy nr 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (Dz. U. UE. L.1998.204.37; dalej: dyrektywa 98/34/WE).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty