23.06.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2017 r., sygn. I FSK 1935/15

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA del. Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Jan Jaworski, po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. Spółka Europejska Oddział w Polsce od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 kwietnia 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 440/15 w sprawie ze skargi B. Spółka Europejska Oddział w Polsce na interpretację indywidualną Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) z dnia 13 listopada 2014 r. nr IBPP2/443-800/14/ICz w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. Spółka Europejska Oddział w Polsce na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przebieg postępowania administracyjnego:

1.1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę B. E. S. S. E. Oddział w P. (skarżąca/Spółka) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 13 listopada 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliw wykorzystywanych do napędu pojazdów samochodowych

1.2. W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że skarżąca we wniosku o interpretację wskazała, że jest oddziałem spółki europejskiej z siedzibą w Niemczech, zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi działalność gospodarczą polegającą na handlu paliwem, smarami i olejami oraz prowadzeniu stacji paliw na terenie całej Polski. Wnioskiem objęte są jedynie stanowiące jej własność lub użytkowane przez nią na podstawie umów leasingu, najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze (w tym także nabyte lub przyjęte w leasing w przyszłości) samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi: jedno, jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg: dwa, jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg; trzy lub więcej, jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg. Samochody te skarżąca określiła jako "Samochody Osobowe". W ramach działalności, skarżąca nabywa paliwo silnikowe wykorzystywane do napędu Samochodów Osobowych zarówno na własnych stacjach paliw, jak i stacjach innych podmiotów. Ponosi też szereg innych wydatków związanych z użytkowaniem ww. samochodów jak koszty napraw, konserwacji, wymiany płynów. Przedmiotowe Samochody Osobowe są wykorzystywane przez Spółkę dla celów jej działalności gospodarczej. Spółka nie prowadzi obecnie ewidencji przebiegu pojazdów w rozumieniu art. 86a ust. 6-8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm. dalej ustawa o VAT) i nie spełnia wymogów, które umożliwiłyby jej dokonywanie odliczenia 100% VAT naliczonego. W odniesieniu do Samochodów Osobowych Spółka nie dokonała ich zgłoszenia jako wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Od 1 kwietnia 2014 r. skarżąca odlicza jedynie 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z ww. samochodami, z wyjątkiem kosztów nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu Samochodów Osobowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne