Wyrok NSA z dnia 22 marca 2017 r., sygn. I FSK 1321/15
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (dawniej: Ministra Finansów) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 lutego 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 1783/14 w sprawie ze skargi T. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz T. w K. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej
Skarga kasacyjna została wniesiona przez Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 1783/14. Wyrokiem tym, na skutek skargi T. w K. (dalej: T.), uchylono interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 lipca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).
2. Relacja ze stanu sprawy przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji
2.1. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej T. wskazał, że: - jest czynnym podatnikiem podatku VAT; - posiada tytuł prawny do nieruchomości (budynków lub ich części), które wynajmuje lub wydzierżawia innym podmiotom na podstawie umów; - najemcami lokali użytkowych są podatnicy podatku VAT, a lokali mieszkalnych osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej; - korzystanie z tych ostatnich odbywa się również w oparciu o służebność osobistą dożywotnią (dla emerytów), albo corocznie odnawianą (dla pracowników); - najemca lub dzierżawca płaci czynsz i odrębnie koszty mediów (np. energii elektrycznej i wody); - umowy o media z ich dostawcami zawiera T.; - brak opłat za media nie prowadzi do rozwiązania umowy najmu lub dzierżawy; - rozliczanie tych opłat odbywa się na zasadzie refakturowania bez marży; - w przypadku lokali użytkowych faktury za czynsz wystawiane są z góry do 5 dnia każdego miesiąca, natomiast refaktury za media po otrzymaniu faktury od dostawcy; - w przypadku lokali mieszkalnych faktury za czynsz oraz refaktury za media wystawiane są w ostatnich dniach miesiąca po naliczeniu odpowiedniej opłaty przez spółdzielnię mieszkaniową; - mechanizm refakturowania kosztów mediów stosowany jest również w stosunku do podmiotu, z którym T. wspólnie realizuje przedsięwzięcie finansowane z dotacji, korzystając razem z pomieszczeń zaopatrywanych w te media, dostarczane na mocy umów zawartych z T.; - opłaty za media nie stanowią celu samego w sobie i nie mogą być pobierane od podmiotów, z którymi nie została wcześniej zawarta odpowiednia umowa najmu lub dzierżawy (z zastrzeżeniem wspólnego przedsięwzięcia, w którym oba podmioty mają takie samo prawo do korzystania z pomieszczeń).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty