22.02.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2017 r., sygn. II FSK 3302/14

Okolicznościami, z którymi ustawodawca wiąże powstanie obowiązku podatkowego od środków transportowych, jest rejestracja oraz nabycie zarejestrowanego środka transportowego, a także ponowne dopuszczenie do ruchu środka transportowego po upływie okresu, na jaki została wydana decyzja o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu. Z żadnego z przepisów nie wynika, że konieczność opłacania podatku od środków transportowych uzależniona jest od użytkowania pojazdu czy też jego fizycznego posiadania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik (sprawozdawca), Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia WSA del. Bogusław Wolas, Protokolant Katarzyna Kwaśniewska-Ciesielska, po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 23 maja 2014 r. sygn. akt I SA/Lu 1326/13 w sprawie ze skargi S. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białej Podlaskiej z dnia 18 października 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od środków transportowych za lata 2008-2012 oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Lu 1326/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę S. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białej Podlaskiej z dnia 18 października 2013 r., w przedmiocie podatku od środków transportowych za lata 2008 - 2012.

Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że skarżący figuruje jako właściciel samochodu ciężarowego specjalizowanego typu ROBUR LO 3000 FR 3-M/K, rok produkcji 1981 r., o dopuszczalnej masie całkowitej 5700 zarówno w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, jak też w rejestrze prowadzonym w Starostwie Powiatowym Wydział Komunikacji. Podatnik nie złożył deklaracji dla podatku od środków transportowych od przedmiotowego samochodu i nie zapłacił należnego podatku. W związku z tym organ powołał się na unormowania zawarte w art. 8 ust. 1, art. 9 ust. 4 - ust. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (tj. Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm. i t.j. z 2010 r., Nr 95, poz. 613 ze zm. dla kolejnych lat - dalej: "u.p.o.l.") w powiązaniu z art. 21 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz.U.12.749 ze zm., dalej: "O.p.") i wyjaśnił, że właściciel zarejestrowanego środka transportu jest podatnikiem podatku od środków transportowych. Zasadnicze znaczenie ma fakt rejestracji pojazdu. Wobec tego dla opodatkowania podatkiem od środków transportowych, w obowiązującym stanie prawnym, nie mają i nie mogą mieć żadnego znaczenia argumenty podatnika, dotyczące nieistnienia samochodu (który miał zostać oddany do składnicy złomu), a także niekorzystania z pojazdu w związku z pozbawieniem wolności. Organ podkreślił, że dopiero wyrejestrowanie pojazdu będzie miało ten skutek, że wygaśnie obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych na zasadzie art. 9 ust. 5 u.p.o.l. Do czasu wyrejestrowania na podatniku spoczywa obowiązek podatkowy w tym podatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne