13.02.2024 Podatki

Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych - stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie z dnia 13 lutego 2024 r., sygn. RIO.V.070.7.2024

W odpowiedzi na pismo złożone dnia 25 stycznia br. o udzielenie wyjaśnienie w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych informuję. 

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U z 2023 r., poz. 70 z późn. zm.) podmiotami obowiązanymi do zapłaty podatku od środków transportowych są: 
1) osoby fizyczne i osoby prawne będące właścicielami środków transportowych, 
2) jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, na którą środek transportowy został zarejestrowany, 
3) posiadacze środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu. Natomiast w przypadku, gdy środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych lub prawnych, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach (art. 9 ust. 2 ustawy). 

Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych, który ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych będących właścicielami środków transportowych, powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Polski, a w przypadku nabycia już zarejestrowanego środka transportowego od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty (art. 9 ust. 4 ustawy). Natomiast w przypadku zmiany właściciela zarejestrowanego środka transportowego, obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności (art. 9 ust. 3 ustawy). Obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu albo z końcem miesiąca, w którym upłynął czas, na który pojazd powierzono (art. 9 ust. 5 ustawy). 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne