Postanowienie NSA z dnia 23 listopada 2016 r., sygn. II OZ 1322/16
Wstrzymanie wykonania aktu; Budowlane prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca Sędzia NSA Anna Łuczaj po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia N. K. reprezentowanej przez przedstawicielkę ustawową E. D. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 7 września 2016 r., sygn. akt II SA/Rz 1081/16 odmawiające wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi N. K. reprezentowanej przez przedstawicielkę ustawową E. D. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie obowiązku wykonania robót celem doprowadzenia budynku do stanu zgodnego w prawem postanawia: 1. uchylić zaskarżone postanowienie, 2. wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 7 września 2016 r., sygn. akt II SA/Rz 1081/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odmówił wstrzymania wykonania decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...].
W uzasadnieniu Sąd wskazał, że N. K., działająca przez przedstawicielkę ustawową E. D., wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie skargę na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...], którą uchylono decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] i jednocześnie nałożono na skarżącą obowiązek wykonania robót celem doprowadzenia budynku mieszkalnego nr [...] położonego na działce nr ewid. gr. [...] przy ul. M. w miejscowości W. do stanu zgodnego z prawem poprzez zamurowanie istniejących dwóch otworów okiennych w północno-zachodniej ścianie budynku od strony granicy z działką nr ewid. gr. [...] materiałem ściennym niepalnym w terminie do dnia 30 listopada 2016 r. W skardze zawarto wniosek o wstrzymanie wykonania kwestionowanej decyzji. Uzasadniając go wskazano, że jej wykonanie spowoduje trudne do odwrócenia skutki, jak też wyrządzi znaczną szkodę, bowiem wymontowane okna nie będą się nadawały do ponownego użytku, a nadto może dojść do uszkodzenia tynku na budynku. Poza tym zamurowanie otworów okiennych wiąże się z poważnym nakładem finansowym, a odwrócenie tego stanu rzeczy związane jest z jeszcze większym tego rodzaju nakładem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty