12.05.2016

Wyrok NSA z dnia 12 maja 2016 r., sygn. II OSK 2142/14

O wielkości obszaru wyznaczonego do analizy, jak i rozciągnięcia tego obszaru w określonym kierunku mogą decydować m.in. takie względy jak istnienie zabudowy (czasami bardzo licznej) jedynie w jednym kierunku od granicy działki, różnorodność zabudowy, duże odległości między budynkami znajdującymi się na sąsiednich działkach.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie: sędzia NSA Barbara Adamiak sędzia del. WSA Katarzyna Golat (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Justyna Żurawska po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 30 kwietnia 2014 r. sygn. akt IV SA/Po 48/14 w sprawie ze skargi L.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem sygn. akt IV SA/Po 48/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi L.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] września 2013 r. nr [...], wydaną w przedmiocie warunków zabudowy, oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku przedstawiono następujący stan sprawy.

Burmistrz Miasta Sulmierzyce na wniosek G.B. decyzją nr [...] z dnia [...] lipca 2013 r. ustalił warunki zabudowy dla inwestycji, polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku mieszkalnego na lokal użytkowy (kompleks handlowo-usługowy), dobudowę do istniejącego budynku usługowo-handlowego klatki schodowej przeciwpożarowej oraz budowę zaplecza gastronomicznego, na działkach o nr ewidencyjnych [...];[...], położonych w [...],[...].

W decyzji wskazano, że planowana inwestycja zlokalizowana będzie na terenie, gdzie istnieje zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i usługowa. Utrzymano dotychczasową linię zabudowy od ul. [...] i [...], określono powierzchnię zabudowy na 65%, a powierzchnię biologicznie czynną nie mniej niż 20%. Maksymalną powierzchnię elewacji frontowej dla projektowanej klatki schodowej ustalono na 5,5 m. Ponadto określono w części adoptowanej trzy kondygnacje, w tym poddasze i tyle samo w części dobudowywanej z zaznaczeniem, że dla wysokości klatki schodowej oraz wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej budynku zaznaczając, że w części adoptowanej będzie ona bez zmian, a w części dobudowywanej maksymalnie do kalenicy 11,8 m. W części dobudowywanej określono dach jako jednospadowy, o kącie pochylenia 40°-45°, kryty dachówką.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne