Wyrok NSA z dnia 12 października 2016 r., sygn. II OSK 3325/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak Sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 12 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 sierpnia 2014 r. sygn. akt VII SA/Wa 241/14 w sprawie ze skargi I. P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenie postępowania odwoławczego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 sierpnia 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 241/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, uwzględniając skargę I. P., uchylił zaskarżoną decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zwanego dalej "WINB", z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...], w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
W związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 maja 2013 r., sygn. akt II OSK 1695/12, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, zwany dalej "PINB", [...] rozpoznał wniosek W. M. - właściciela budynku mieszkalnego jednorodzinnego, usytuowanego w zabudowie bliźniaczej, wybudowanej na działce nr ewidencyjny [...] (powstałej z podziału działki nr [...]) z obrębu [...] przy ul. [...] ([...]) w W. - o udzielenie pozwolenia na użytkowanie (inwestorem, który uzyskał pozwolenie na budowę ww. inwestycji jest I. P. - na co wskazywał NSA w ww. wyroku).
W dniu 28 sierpnia 2013 r. organ I instancji, na podstawie art. 59a Prawa budowlanego, przeprowadził obowiązkową kontrolę budowy budynku objętego ww. wnioskiem. Podczas kontroli stwierdzono, że przedmiotowy budynek zrealizowany został z istotnymi odstępstwami od zatwierdzonego projektu budowlanego (art. 36a ust. 5 pkt 1 Prawa budowlanego), które polegają na wykonaniu od strony ogrodu betonowego tarasu ze schodami, czego projekt budowlany nie przewidywał. Istnienie tarasu dokumentuje zawarta w aktach geodezyjnych inwentaryzacja powykonawcza.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty