19.02.2016

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2016 r., sygn. I OSK 1849/14

Oczywistość naruszenia prawa polega na rzucającej się w oczy sprzeczności pomiędzy treścią rozstrzygnięcia, a przepisem prawa stanowiącym jego podstawę prawną. W sposób rażący może zostać naruszony wyłącznie przepis, który może być stosowany w bezpośrednim rozumieniu, to znaczy taki, który nie wymaga stosowania wykładni prawa. Skutki, które wywołuje decyzja uznana za rażąco naruszającą prawo, to skutki niemożliwe do zaakceptowania z punktu widzenia wymagań praworządności - gospodarcze lub społeczne skutki naruszenia, których wystąpienie powoduje, że nie jest możliwe zaakceptowanie decyzji jako aktu wydanego przez organy praworządnego państwa.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz Protokolant: specjalista Edyta Pacewicz po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 stycznia 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 1773/13 w sprawie ze skargi T.G. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia 15 lipca 2013 r. nr 73 w przedmiocie stwierdzenia nieważności rozkazu personalnego w sprawie ustalenia wzrostu uposażenia z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 stycznia 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 1773/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi T.G. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia 15 lipca 2013 r. nr [..]w przedmiocie stwierdzenia nieważności rozkazu personalnego w przedmiocie ustalenia wzrostu uposażenia z tytułu wysługi lat, uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji.

Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że Komendant Rejonowy Policji Warszawa IV. na podstawie § 4 i § 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. Nr 152, poz. 1732, ze zm.), rozkazem personalnym nr [..]z dnia 8 listopada 2011 r., ustalił, że T.G., na podstawie przedłożonych dokumentów do wysługi lat uwzględnianej przy ustaleniu uposażenia zasadniczego na dzień przyjęcia do służby, należy zaliczyć następujące okresy składkowe:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne