Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2016 r., sygn. II GSK 354/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia del. WSA Małgorzata Jużków (spr.) Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. P. T. M. B. "S." Spółki z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 6 listopada 2014 r. sygn. akt II SA/Ke 493/14 w sprawie ze skargi Z. P. T. M. B. "S." Spółki z o.o. w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie opłaty podwyższonej za wydobycie kopalin bez posiadanej koncesji oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. oddalił skargę Z. P. T. M. B. "S." Sp. z o.o. z siedzibą w S. (dalej Spółka) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] kwietnia 2014 r. w przedmiocie opłaty podwyższonej za wydobywanie kopalin bez koncesji.
Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji podał, że decyzją z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] Starosta K. ustalił Spółce opłatę podwyższoną w kwocie 828 062,00 zł za wydobycie 40 591,25 Mg piasków bez posiadanej koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż, w granicy działki o numerze ewidencyjnym [...] obrębu S., gmina D., powiat kielecki, województwo świętokrzyskie. Jako podstawę prawną jej wydania organ wskazał art. 21 ust. 1 pkt 2, art. 140 ust. 1, ust. 2 pkt 2, ust. 3 pkt 3, ust. 4 i ust. 6, oraz art. 141 ust. 4 i art. 143 ust. 2 pkt 2 ustawy z 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. nr 163, poz.981 ze zm., w skrócie pgg), art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1961 r. Kodeks postepowania administracyjnego (Tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 267, w skrócie kpa), w związku z art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (TJ. Dz. U. z 2013 r., poz. 672 ze zm.).
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. nie uwzględniło argumentacji wniesionego przez Spółkę odwołania i decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W jej uzasadnieniu Kolegium wskazało na ostateczną decyzję Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w K. z [...] lipca 2012 r., która nakazano skarżącej Spółce wstrzymanie wydobywania kopaliny (piasku) na nieruchomości położonej w S. (nr ew. [...]). Podkreślono również, że z decyzji tej wynika, że Spółka nie posiada koncesji na wydobywanie kopaliny, jak również nie starała się o jej uzyskanie a przeprowadzone w dniu 19 czerwca 2012 r. oględziny wykazały, że na wskazanej działce eksploatuje kopalinę (kruszywo naturalne - piasek). Eksploatacja prowadzona jest w warstwie suchej i częściowo zawodnionej, a pierwszym piętrem wydobywczym o wysokości ściany od 2,6 m do 4,6 m w warstwie suchej została zakończona. W warstwie zawodnionej prowadzona jest w czterech miejscach zlokalizowanych w obrębie wyrobiska, drugim piętrem eksploatacyjnym o nieokreślonej wysokości ściany. W części południowej organ stwierdził widoczne ślady niedawnej eksploatacji (świeże ślady narzędzia skrawającego - zębów łyżki - pozostawione na skarpie wyrobiska), w wyniku której powstał zbiornik wodny przedzielony groblą o szerokości ok. 1 m. Eksploatacja ta prowadzona była z postępem frontu robót w kierunku północnym. Przy górnej północnej krawędzi warstwy zawodnionej zbiornika wodnego (w rejonie południowym) zlokalizowana została pryzma piasku o wymiarach: 2,5 m wysokości i 4 m średnicy. Organ nadzoru górniczego ustalił, że wyrobisko o kształcie nieregularnym posiada wymiary - 123 m na kierunku północ - południe w części zachodniej i 53 m w części wschodniej oraz 87 m na kierunku wschód - zachód w części północnej i 24 m w części południowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty