Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2015 r., sygn. I OSK 2407/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bożena Popowska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Protokolant st. asystent sędziego Anna Siwonia - Rybak po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Skarbu Państwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 czerwca 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 582/13 w sprawie ze skargi K. K. - M., E. K. - B. i M. K. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 czerwca 2013 r., sygn. akt I SA/Wa 582/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi K. K., E. K. i M. K. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty - uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...].
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Wnioskiem z dnia [...] grudnia 2008 r. E. K., K. K. i M. K. wystąpili do Wojewody [...] o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez L. K. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącej majątek "G.", powiat k., byłe województwo [...], obecnie Ukraina.
Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...] odmówił wnioskodawcom potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez L. K. ww. nieruchomości. Zdaniem organu, wnioskodawcy nie udowodnili, że L. K. był właścicielem spornej nieruchomości w chwili opuszczenia byłego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Minister Skarbu Państwa decyzją z dnia [...] stycznia 2013 r., po rozpatrzeniu odwołania wnioskodawców, utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...]. W uzasadnieniu organ odwoławczy przytoczył treść art. 1, 2, 3 i 6 ustawy zabużańskiej, a także stosowne orzecznictwo sądowadministracyjne i podkreślił, że przedłożone przez stronę w toku postępowania oświadczenia świadków J. P. oraz N. S. nie mogą stanowić dowodów na pozostawienie przez L. K. nieruchomości stanowiących jego własność, tj. majątku "G.". Z akt sprawy wynika bowiem, że w chwili opuszczenia przez L. K. w 1939 r. spornej nieruchomości J. P. miała 13 lat, zaś N. S. 17 lat. Zdaniem organu odwoławczego, tak młode osoby nie są w stanie precyzyjnie określić powierzchni i struktury gruntów oraz podać szczegółowych danych dotyczących budynków znajdujących się na spornej nieruchomości, ich rodzaju, powierzchni i materiałów użytych do ich budowy. Minister zaznaczył, że zeznania ww. świadków zawierają istotne nieścisłości. Z oświadczeń J. P. z dnia 25 maja 2010 r. jak i N. S. z dnia 8 czerwca 2010 r. złożonych z podpisem notarialnie poświadczonym wynika, że dom K. był drewniany. Natomiast w oświadczeniu z dnia 7 lutego 2010 r. złożonym w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w L. N. S. stwierdził, że był to dworek z poddaszem mieszkalnym murowany. Ponadto w oświadczeniach złożonych z podpisem notarialnie poświadczonym zarówno J. P. i N. S. stwierdzili, że dwa budynki dla służby miały dwie kondygnacje. Z kolei w oświadczeniu złożonym w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w L. oboje podali, że były to budynki parterowe ze strychem. Powyższe, zdaniem Ministra, świadczy o niewiarygodności niniejszych zeznań. Ponadto Minister wskazał, że oświadczeń ww. świadków nie potwierdza również załączona do odwołania mapa opracowana przez Wojskowy Instytut Geograficzny. Z dowodu tego nie wynika bowiem w jakich granicach położony był majątek "G.". Nie jest więc możliwe na tej podstawie ustalenie powierzchni zajmowanej przez sporną nieruchomość. Niniejsza mapa nie wskazuje także na to, kto był właścicielem pozostawionej nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty