10.07.2015

Wyrok NSA z dnia 10 lipca 2015 r., sygn. II FSK 1481/13

Pojazdy specjalne to takie pojazdy, w których ze względu na ich przeznaczenie do wykonywania specjalnych funkcji, konieczne jest dostosowanie nadwozia lub posiadanie specjalnego wyposażenia. Zalicza się do nich pojazdy konstrukcyjne przystosowane do oczyszczania dróg i zimowego utrzymania dróg, pojazdy stanowiące ruchome urządzenia (koparki, koparko-spycharki, ładowarki, żurawie samochodowe, podnośniki, agregaty) lub służące do prowadzenia określonej działalności (ambulatoria, pojazdy pożarnicze, pojazdy pomocy drogowej, pogotowie techniczne, kina ruchome, sklepy, pojazdy radiofoniczne, pojazdy do prac wiertniczych, laboratoria techniczne, bankowozy, pojazdy sanitarne).

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Anna Dumas (sprawozdawca), Protokolant Dominika Kurek, po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 13 lutego 2013 r. sygn. akt I SA/Sz 849/12 w sprawie ze skargi A. I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia 31 lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2011 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

II FSK 1481/13

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 13 lutego 2013 r., sygn. akt I SA/Sz 849/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę A. I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia 31 lipca 2012 r. w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2011 r.

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że w dniu 1 czerwca 2011 r. Skarżący złożył do Wójta Gminy D. wniosek o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku od środków transportowych za 2011 r. wraz z korektą uprzednio złożonej deklaracji na podatek od środków transportowych. W uzasadnieniu wniosku Podatnik podał, że zapłacony przez niego podatek od posiadanych środków transportu jest nienależny, gdyż wszystkie zgłoszone do opodatkowania środki transportu są przystosowane do nauki jazdy i zaliczają się do kategorii pojazdów specjalnych, podlegających na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 95, poz. 613 ze zm., dalej: u.p.o.l.), zwolnieniu od podatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne