03.02.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2015 r., sygn. II FSK 1780/13

Wynagrodzenie za wzięcie na własne barki ciężaru odsetek naliczonych, ale niezapłaconych do dnia przejęcia, jest przychodem. Potem, przy spłacie, staną się one kosztem i rachunek się wyzeruje.

Gazeta Prawna nr 26/2015

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Krzysztof Winiarski (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 3 lutego 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. sp. z o. o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 7 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Sz 919/12 w sprawie ze skargi K. sp. z o. o. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 21 czerwca 2012 r. nr ITPB3/423-146a/12/DK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Szczecinie, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz K. sp. z o. o. z siedzibą w S. kwotę 380 (słownie: trzysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 marca 2013 r., sygn. akt I SA/Sz 919/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę K. [...] z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B., działającego z upoważnienia Ministra Finansów, z dnia 21 czerwca 2012 r., w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

W uzasadnieniu wyroku przedstawiony został stan faktyczny sprawy, z którego wynika, że K. [...] z siedzibą w S. (zwana dalej "spółką", "wnioskodawcą") złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej rozpoznania przychodu w związku z przejęciem kredytu za wynagrodzeniem. Wnioskodawca jest polską spółką kapitałową, polskim rezydentem dla celów podatkowych. Posiada udziały w innej spółce kapitałowej, K. [...] (zwanej dalej "KSz"), polskim rezydencie dla celów podatkowych. KSz zaciągnęła kredyt długoterminowy w walucie obcej. Odpowiedzialność spółki i KSz z tytułu zobowiązania jest solidarna, ponieważ spółka zaciągnęła kredyt na podstawie tej samej umowy. Za środki z tytułu kredytu KSz nabyła składniki majątkowe, które były i są wykorzystywane przez KSz w jej działalności. Spółka podała, że ze względów gospodarczych KSz prawdopodobnie zostanie zlikwidowana, a majątek zostanie przekazany w ramach likwidacji spółce (w tym przekazane zostaną składniki majątkowe nabyte za środki pochodzące z kredytu). W KSz nie mogą istnieć zobowiązania spółki (które nie będą zaspokojone lub zabezpieczone). Spółka zamierza również przejąć za wynagrodzeniem zobowiązanie KSz wynikające z kredytu, tj.: 1) zobowiązanie do spłaty kwoty głównej kredytu oraz 2) odsetki naliczone do dnia przejęcia kredytu, a niezapłacone przez KSz, jeżeli takie wystąpią. Przejęcie kredytu nastąpi w drodze odrębnej czynności prawnej (na podstawie art. 519 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny; Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) za wynagrodzeniem. KSz zobowiązana będzie zapłacić spółce całą kwotę istniejących na dzień zawarcia umowy zobowiązań (kwoty głównej kredytu oraz odsetek naliczonych do dnia przejęcia kredytu, a niezapłaconych przez KSz). Ponadto niezależnie od tych płatności, ustalone zostanie odrębne wynagrodzenie z tytułu przejęcia długu (zobowiązania), które to wynagrodzenie określiła jako "nadwyżkę". Wnioskodawca podniósł też, że wynagrodzenie spółki za przejęcie kredytu (w tym nadwyżka) zostanie uregulowane (najprawdopodobniej w wyniku potrącenia z innym zobowiązaniem, które spółka będzie mieć wobec KSz) przed wykreśleniem KSz z rejestru przedsiębiorców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne