17.03.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 marca 2015 r., sygn. I FSK 2169/13

Kurator spadku nie jest podatnikiem, gdy wynajmuje nieruchomość w imieniu spadkobierców.

Gazeta Prawna nr 55/2015

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 3 marca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 września 2013 r., sygn. akt I SA/Gd 482/13 w sprawie ze skargi J. J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 września 2013 r. sygn. akt I SA/Gd 482/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (dalej: sąd pierwszej instancji) po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. J. (dalej: skarżący) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej: organ podatkowy) z dnia 13 grudnia 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.

2.1. W uzasadnieniu powyższego wyroku wskazano, że skarżący zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy usługa najmu lokalu powinna być przez kuratora spadku-zarządcę dokumentowana fakturą VAT lub rachunkiem.

W przedmiotowym wniosku przedstawił następujący stan faktyczny.

Skarżący jest radcą prawnym (wykonującym zawód m.in. w kancelarii radcy prawnego) i w związku z tym jest też zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Postanowieniem Sądu Rejonowego wnioskodawca został ustanowiony kuratorem spadku po zmarłym w dniu 3 października 2008 r. mieszkańcu miasta. W skład masy spadkowej wchodzi m.in. lokal użytkowy. Z tego tytułu wnioskodawca stał się zarządcą wyżej wskazanej nieruchomości. Lokal w chwili objęcia był zdewastowany, zagruzowany, zagrażający otoczeniu. Na wniosek kuratora o zgodę na sprzedaż, sąd zasugerował wynajęcie nieruchomości i lokalu wchodzących w skład spadku, chociażby w zamian za ich zabezpieczenie i oczyszczenie. W związku z tym na podstawie umowy najmu z dnia 20 marca 2012 r. kurator spadku wynajął wskazaną nieruchomość przedsiębiorcy branży piekarniczo-cukierniczej, który na własny koszt odbudował i wyremontował lokal. Czynsz najmu za nieruchomość płacony jest w ten sposób, że 60% czynszu najemca odlicza od kwoty poniesionych przez niego wydatków, zaś 40% wpłaca na specjalnie założone przez kuratora spadku konto. Na kwotę 40% czynszu kurator spadku wystawia najemcy rachunek bez podatku VAT. Do dnia złożenia wniosku nie został ustalony krąg spadkobierców po zmarłym i w związku z tym przed Sądem Rejonowym toczy się postępowanie spadkowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne