02.10.2014

Wyrok NSA z dnia 2 października 2014 r., sygn. II OSK 736/14

Celem pomocy społecznej jest wspieranie, a nie wyręczanie osób i rodzin w ich wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych. Pomoc państwa ma zatem charakter subsydiarny, tj. dopuszcza się interwencję organów państwa tylko w takich przypadkach, w których osoba lub rodzina rzeczywiście nie ma możliwości samodzielnego przezwyciężania trudności życiowych. Państwo powinno wspomagać jednostki, rodziny, grupy, a nie przejmować zadania, które mogą one samodzielnie wykonywać.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie: sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz (spr.) sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Protokolant asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 2 października 2014r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 19 listopada 2013 r. sygn. akt II SA/Bd 894/13 w sprawie ze skargi Wojewody K. na uchwałę Rady Gminy B. z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie zmiany statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w B. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 19 listopada 2013 r., sygn. akt II SA/Bd 894/13 oddalił skargę Wojewody K. na uchwałę Rady Gminy B. z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie zmiany statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w B.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:

W dniu [...] maja 2012 r. Rada Gminy B., na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), dalej powoływanej jako "u.s.g.", podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie nadania Statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w B. Następnie w dniu [...] lutego 2013 r. Rada Gminy B., na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h u.s.g., oraz 110 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz. U. z 2013 r., poz. 182), dalej powoływanej jako "u.p.s." podjęła uchwałę Nr [...] zmieniającą uchwałę w sprawie nadania Statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w B. W myśl § 1 uchwały zmieniającej do § 6 statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS) dodano ustęp 2 o treści: "Działalność Ośrodka obejmuje także organizację pozaszkolnych form kształcenia dla dorosłych, obejmujących edukację związaną głównie z rozwijaniem zainteresowań oraz doskonaleniem zawodowym rozumianym jako działalność związaną z przystosowaniem zawodowym osób niepełnosprawnych i bezrobotnych - podopiecznych zamieszkujących na terenie Gminy B.". W uzasadnieniu tej uchwały wyjaśniono, że zmiana statutu wynika z konieczności poszerzenia działalności Ośrodka o nowe zadania, tj. prowadzenie edukacji osób bezrobotnych i niepełnosprawnych - podopiecznych Ośrodka w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w celu ich aktywizacji zawodowej. Ponadto, że wprowadzenie § 6 ust. 2 przyczyni się do uzyskania przez Ośrodek wpisu do rejestru instytucji szkoleniowych, dzięki czemu Ośrodek uzyska uprawnienia do prowadzenia szkoleń organizowanych w ramach projektu pod tytułem "[...]" bez konieczności zlecania zadania podmiotom zewnętrznym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty