17.09.2014

Wyrok NSA z dnia 17 września 2014 r., sygn. I OSK 51/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie NSA Irena Kamińska del. WSA Agnieszka Miernik Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 17 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] S.A. z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 2 października 2013 r. sygn. akt II SAB/Gd 167/13 w sprawie ze skargi A. S. i K. S. na bezczynność [...] S.A. z siedzibą w [...] w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 2 października 2013 r. sygn. akt II SAB/Gd 167/13, zobowiązał [...] S.A. z siedzibą w [...] do rozpoznania wniosku A. S. i K. S. z dnia 20 lutego 2012 r. o udostępnienie informacji publicznej w terminie 14 dni od daty doręczenia prawomocnego wyroku. Jednocześnie Sąd stwierdził, że bezczynność organu miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa oraz zasądził od [...] S.A. z siedzibą w [...] na rzecz skarżących zwrot kosztów postępowania sądowego.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach prawnych oraz faktycznych sprawy.

A. S. i K. S. wnioskiem z dnia 20 lutego 2012 r. wystąpili do [...] S.A. w [...] o udostępnienie im, w trybie przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.-dalej "u.d.i.p."), kserokopii wszystkich dokumentów oraz decyzji administracyjnych dotyczących budowy lub przebudowy linii elektroenergetycznych na ich działkach położonych w [...] oraz w [...] , ewentualnie oznaczenie wskazanych dokumentów (organ, znak, data).

Następnie pismem z dnia 12 czerwca 2013 r. A. S. i K. S. złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na bezczynność [...] S.A. w [...], zarzucając, że strona przeciwna nie udostępniła im informacji publicznej zawartej we wniosku z dnia 20 lutego 2012 r. oraz nie wydała żadnego z rozstrzygnięć przewidzianych w przepisach u.d.i.p. W uzasadnieniu skarżący wskazali, że skargę na bezczynność podmiotu zobowiązanego do udzielenia informacji w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej można wnieść aż do ustania stanu bezczynności, czyli do chwili załatwienia sprawy poprzez wydanie decyzji, postanowienia albo innego aktu lub podjęcie czynności. Skarga taka nie musi być poprzedzona żadnym środkiem zaskarżenia na drodze administracyjnej ani wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa. Spółka [...] jest spółką prawa handlowego zajmująca się dystrybucją energii elektrycznej, a tym samym jest ona zobowiązana do stosowania przepisów u.d.i.p., co wynika z art. 4 ust. 1 pkt 5 tej ustawy. Skierowane do Spółki żądanie dotyczyło udostępnienia dokumentów stanowiących podstawę lokalizacji i budowy linii energetycznych, czyli odnosiło się do "sprawy publicznej" i nakładało na przedsiębiorstwo obowiązek udzielenia wnioskowanej informacji. Jednakże skarżący dotychczas nie otrzymali dokumentów w żądanej formie, ani rozstrzygnięcia w sprawie odmowy udostępnienia informacji publicznej lub w sprawie umorzenia postępowania o udostępnienie informacji publicznej. Skarga na bezczynność Spółki jest zatem uzasadniona.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne