17.09.2024

Wyrok NSA z dnia 17 września 2024 r., sygn. III OSK 2547/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędziowie: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant: starszy asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 17 września 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Izby Notarialnej we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 sierpnia 2022 r., sygn. akt IV SAB/Wr 231/22 w sprawie ze skargi D.S. na bezczynność Rady Izby Notarialnej we Wrocławiu w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, wyrokiem z dnia 5 sierpnia 2022 r., sygn. akt IV SAB/Wr 231/22, stwierdził bezczynność Rady Izby Notarialnej we Wrocławiu w rozpoznaniu wniosku D.S. z dnia 11 stycznia 2022 r. o udostępnienie informacji publicznej (pkt I); stwierdził, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa (pkt II); zobowiązał Radę Izby Notarialnej we Wrocławiu do rozpoznania wniosku strony w terminie 14 dni od dnia doręczenia organowi akt sprawy wraz z odpisem prawomocnego orzeczenia (pkt III) oraz zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego (pkt IV).

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

D.S., wnioskiem z dnia 11 stycznia 2022 r. zwrócił się do Rady Izby Notarialnej we Wrocławiu o udostępnienie informacji w zakresie, czy Rada Izby Notarialnej we Wrocławiu podjęła uchwałę o wyrażeniu zgody lub uchwałę o niewyrażeniu zgody na odebranie ślubowania i umieszczenie w wykazie zastępców notarialnych Izby Notarialnej we Wrocławiu Pani K.B., córki L. i D., która uzyskała wynik pozytywny z egzaminu notarialnego przeprowadzonego w dniach 7 -9 września 2021 r.

Pismem z dnia 26 stycznia 2022 r. Prezes Rady Izby Notarialnej we Wrocławiu, powołując się na art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2020 r., poz. 2174 ze zm., dalej u.d.i.p.) wskazał, że w pojęciu informacji publicznej nie mieszczą się sprawy indywidualne obejmujące dane identyfikacyjne osób będących stronami postępowań prowadzonych przez organ. Taki zaś byłby skutek udostępnienia żądanej przez stronę informacji. Celem wnioskodawcy, co wynika z treści wniosku, jest uzyskanie informacji czy zostało wszczęte i zakończone postępowanie w indywidualnej sprawie. Ta zaś sfera działania ma charakter indywidualny, a nie publiczny i nie podlega udostępnieniu jako informacja publiczna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne